Poté, co tisíce Muslimů protestovaly proti výrokům papeže Benedikta XVI. před jeho ohlášenou návštěvou Turecka, mluvčí šéfa Vatikánu prohlásil, že Turecko je součástí Evropy a opoziční postoj Ankary je založen jen na obavách z neznámého.


Více než 25.000 lidí v neděli demonstrovalo v Istanbulu proti návštěvě vedoucího římsko-katolické církve, která bude zahájena v úterý v Ankaře. Dav provolával "Nejezdi, papeži!", stejná slova se objevila také na plakátech po celém městě.
Muslimská země se hněvá na papeže za jeho zářijový proslov, ve kterém naznačil spojitost mezi násilím a Islámem. Jeho pozdější vysvětlení a nedělní vzkaz "úcty a upřímného přátelství k milovanému tureckému lidu" zmírnil rozladění Turecka.


Mons Georges Marovitch, mluvčí Vatikánu, stejně jako malé katolické komunity v Turecku, který odhadl počet demonstrujících lidí na zhruba 33.000, nebo 0,5 procenta populace, doufá, že návštěva papeže zacelí vzniklé trhliny.


"Jeho (papežovo) původní prohlášení nebylo správně pochopeno. Věřím, že nyní nalezne správná slova k usmíření těch, kteří byli jeho projevem uraženi, a dialog mezi dvěma největšími náboženstvími bude pokračovat, neboť na tom záleží světový mír," řekl Mons Marovitch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist