Minule jsme zahájili miniseriál, týkající se příjmů osvobozených od daně (jednalo se o příjmy z prodeje nemovitostí). Opakuji, že případné osvobození se týká výhradně fyzických osob a u osob právnických nepřipadá v úvahu. V tomto čísle se budeme věnovat daňovým povinnostem v souvislosti s prodejem movitých věcí.

V zásadě platí, že příjem z prodeje movitých věcí je od daně osvobozen. Ale pozor! Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. A na ty je třeba pamatovat (výjimka přece vždycky potvrzuje pravidlo, ne?).

Tou první výjimkou je prodej motorových vozidel, letadel a lodí. V případě jejich prodeje je třeba - pro osvobození příjmů od daně - splnit jednoletý časový text vlastnictví. Jinými slovy: aby byly příjmy z prodeje motorových vozidel, letadel a lodí osvobozeny od daně, musí je prodávající před prodejem vlastnit déle než jeden rok.

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

Jako vždy uvedu několik příkladů, které tyto věci objasní.

První příklad: fyzická osoba zakoupila v červnu 2005 osobní automobil. Ten prodala v srpnu 2006.

Závěr: Příjem je od daně osvobozen.

Druhý příklad: Fyzická osoba zakoupila v květnu 2006 osobní automobil a prodala jej v říjnu téhož roku.

Závěr: Příjem není od daně osvobozen.

Druhou výjimkou pak je (obdobně jako je tomu u nemovitostí) situace, kdy věci jsou nebo byly zahrnuty do obchodního majetku, a to do doby pěti let od jejich vyřazení.

PŘIJATÉ NÁHRADY ŠKOD

Od daně z příjmů fyzických osob je dále osvobozena přijatá náhrady škody, náhrada nemajetkové újmy (tou je např. pomluva), plnění z pojištění majetku a z pojištění odpovědnosti za škody, kromě plateb přijatých náhradou za ztrátu příjmu a plateb přijatých jako náhrada za škody způsobené na majetku, který byl zahrnut v době vzniku škody do majetku obchodního nebo sloužil k pronájmu. Osvobozené dále není plnění z pojištění odpovědnosti škody způsobené v souvislosti s podnikatelskou činností nebo pronájmem.

První příklad: fyzické osobě byl odcizen osobní automobil, který neměla zahrnutý v majetku obchodním. Automobil byl pro případ odcizení pojištěn.

Plnění, které dostane fyzická osoba od pojišťovny, je od daně osvobozeno.

Druhý příklad: Fyzická osoba má v obchodním majetku zahrnutou výrobní halu, která částečně vyhořela. Pro případ této škody je nemovitost pojištěna.

Plnění od pojišťovny je v tomto případě zdanitelným příjmem.

Třetí příklad: Fyzická osoba - podnikatel (stavební činnost) - je pojištěn pro případ škody způsobené klientům. Při výměně oken u rodinného domu jeho zaměstnanci poničili neopatrnou manipulací vchodové dveře.

Škodu podnikatel klientovi uhradil a přijaté pojistné plnění je v tomto případě zdanitelným příjmem (úhrada škody je daňovým nákladem).

PLNĚNÍ Z POJIŠTĚNÍ OSOB

Plnění z pojištění osob je v zásadě od daně osvobozeno. Ale i tady existují výjimky, které potvrzují pravidlo. Výjimkou je plnění pro případ dožití z pojištění pro případ dožití, pro případ dožití z pojištění po případ smrti nebo dožití a plnění pro případ dožití z důchodového pojištění. Vypadá to dost složitě, takže tady jdou opět konkrétní příklady.

První příklad: Fyzická osoba má uzavřeno úrazové pojištění. Při zimním lyžařském zájezdu si zlomila nohu.

Pojistné plnění je od daně osvobozeno.

Druhý příklad: Fyzická osoba má uzavřeno pojištění pro případ dožití (důchodové pojištění). V 60 letech je vyplaceno pojistné.

Přijaté plnění (snížené o zaplacené pojistné) je zdanitelným příjmem podle § 8 zákona o daních z příjmů (příjem z kapitálového majetku).

Helena Machová
Daňová poradkyně