Dánsko dělá velice mnoho pro naplnění cílů Lisabonské strategie, podle které si Evropská unie vytyčila dosáhnout rozsáhlých ekonomických a sociálních reforem do roku 2010. Z největších evropských ekonomik se v žebříčku WEF například Německo umístilo až na pátém místě, zatímco Velká Británie a Francie obsadily šestou a devátou pozici.


Ekonomická vize Evropské unie - Lisabonská strategie
Podle vize Evropské unie, která byla zvolena v roce 2000 v Lisabonu a následně revidována, by se EU měla do roku 2010 stát "nejkonkurenceschopnější a nejdynamičtější ekonomikou" na světě.


WEF hodnotilo současných 25 členských zemí EU, stejně jako nováčky Bulharsko a Rumunsko a kandidátské země Turecko a Chorvatsko, podle několika kritérií, mezi které patří třeba liberalizace obchodu, růst v sociální sféře, či podle trvale udržitelného vývoje země.

WEF_hodnoceni_zebricek.jpg


Dánsko se projevilo velice příznivě ve všech hodnocených oblastech a bylo tak označeno za zemi, která má nejvyšší podíl na splnění Lisabonské strategie EU.


Velká Británie stanula na vrcholu žebříčku v hodnocení finančních trhů, v oblasti podpory v sociální sféře se však umístila až na devátém místě.


Německo zabodovalo díky svému trvale udržitelnému růstu a liberalizaci obchodu, až na dvanácté místo se však dostalo v oblasti podpory podnikání.


Podle WEF získaná čísla dokazují, že i některé z nových členských zemí, jako Estonsko a Slovinsko, mohou dosahovat lepších ekonomických reforem než "staré" členské země.


Polsko bylo označeno jako "opožděný" stát řadící se mezi Turecko a Chorvatsko, tedy země, jimž nebude vstup do evropského společenství umožněn dříve než v roce 2010.


"Z konečného hodnocení vyplývá, že by se Evropská unie měla zaměřit především na tři zásadní oblasti," prohlásila Jennifer Blankeová, vrchní ekonom WEF.


„Zlepšit prostředí pro inovace, výzkum a vývoj, postarat se o lepší informovanost veřejnosti a zabezpečit příznivé podmínky pro podnikání, což by bylo prospěšnější pro soukromý sektor ekonomických aktivit.“