Reprezentační kouč Pavel Pauza na tiskové konferenci v Praze prohlásil, že za úspěch by považoval postup mezi osm nejlepších týmů šampionátu, na němž bude hrát 24 mužstev. Na minulém mistrovství světa v Tunisku skončili Češi desátí.

"Šampionát v Německu je určitě vrchol házenkářského desetiletí. V Německu je házená strašně populární a my máme tu čest u toho být. Těší mě i druhý aspekt - neodjíždíme jako outsideři, ale jsme naplněni optimismem," řekl předseda Českého svazu házené Jaroslav Chvalný.

Nominace pro MS v Německu

Brankáři: Petr Štochl (Füchse Berlín/Něm., 30 let), Martin Galia (FA Göppingen/Něm., 27)
Křídla: Karel Nocar (Chambéry/Fr., 29), Jan Filip (Nordhorn/Něm., 33), Jan Sobol (Montpellier/Fr., 22)
Spojky: Filip Jícha (Lemgo/Něm., 24), Petr Házl (Melsungen/Něm., 35), Daniel Kubeš (Nordhorn/Něm., 28), Michal Brůna (Stralsund/Něm., 28), Jiří Vítek (Istres/Fr., 29), Pavel Horák (Ahlen/Něm., 24), Tomáš Řezníček (Velenje/Slovin., 21), Jakub Szymanski (Lübbecke/Něm., 23)
Pivoti: Petr Hrubý (Melsungen/Něm., 26), David Juříček (Montpellier/Fr., 32).
Náhradníci: Miloš Slabý (Balingen/Něm., 34), Tomáš Heinz (Sporting Lisabon/Port., 29), Jiří Hynek (Minden/Něm., 25).
Trenér Pauza také oznámil patnáctku hráčů, kteří ve čtvrtek odcestují do Brém, kde Češi hrají ve skupině se Španělskem, Katarem a Egyptem. Z nominace vypadl jediný dosavadní zástupce české ligy Tomáš Heinz z Karviné, který však je už od 15. ledna hráčem Sportingu Lisabon; vyřadily ho problémy s lopatkovou a klíční kostí. Přesně dvě třetiny házenkářů, kteří do Německa pojedou, hrají právě v této zemi, čtyři působí ve Francii a jeden ve Slovinsku.

"Nevzít Heinze je podle něho trochu riskantní. "Nebyl stoprocentně fit již na Islandu, proto jsme si vyzkoušeli varianty se třemi křídly. Systém turnaje je ale takový, že po základní skupině se dají vyměnit dva hráči a po další skupině další dva, takže může dojít i na další náhradníky," dodal Pauza s tím, že jakmile se Heinz uzdraví, tak za týmem jako šestnáctý hráč dorazí.

Jeho slova potvrdil i trenér Pauza. "Za úspěch bych považoval, kdybychom hráli zápas o semifinále, to znamená postoupit minimálně do čtvrtfinále. Tam to již bude loterie," dodal Pauza. "Naopak zůstat ve skupině by bylo pro mě bylo obrovské zklamání," doplnil.

Za největší problém v přípravě označil Pauza zdravotní problémy. "Největší měl brankář Galia, který se k nám připojil až 8. ledna, ale svoji formu potvrdil výkony na Islandu. Drobné problémy však měla většina hráčů, hlavně proto, že ligové soutěže skončily až 30. prosince," řekl Pauza. "Ani jeden zápas jsme nehráli v optimální sestavě, ale doufám, že na šampionátu se nám to vrátí a zranění se nám vyhnou," dodal kouč.

Pauza konstatoval, že hra se postupně lepší, ale chybí ji ještě lehkost. "Je to upracované, v obraně toho základní sestava moc neodehrála, chybí i lepší přechod do útoku, ale máme ještě nějaký čas to vylepšit," řekl.

Generálku na Islandu považoval Pauza za zdařilou. "Výhra o dvě branky a stejná prohra jsou dobré výsledky. Některé kombinace pro zranění některých hráčů jsme nevyzkoušeli, ale většinu z nich ano. Ideální složení mužstva se ale ukáže v průběhu šampionátu, i když představa je poměrně jasná," prohlásil.

Za klíčový považuje český trenér zápas s Egyptem, který mu o uplynulém víkendu poslal varovnou vizitku dvěma výhrami nad Německem. "Každá výhra nad dobrým soupeřem zvedá sebevědomí. Němci jsou tlačeni do role favorita, proto si nemohou dovolit prohrávat. Každopádně ten výsledek respekt vzbuzuje, ale strach nám nenahnal," zdůraznil Pauza.

Také Jan Filip soudí, že poslední výsledky naznačily sílu egyptského mužstva. "Ale nelze to přeceňovat. To, že Němci prohráli, je pro nás varováním, ale je to jen příprava," zdůraznil Filip. "To, že hrajeme v Německu, kde dvě třetiny z nás působí, je jistě výhoda, ale podobné to je u většiny evropských celků. Dá se říci, že pro nás je to takový šampionát ve druhém domově," dodal.

Atmosféra v českém celku je podle něho velmi dobrá. "Za poslední rok jsme se pohnuli o pěkný krok dále a věřím, že to v Německu zúročíme. Nejedeme se tam jen zúčastnit," naznačil Filip.