Minule jsme zahájili miniseriál, týkající se příjmů osvobozených od daně. Dnes v tomto seriálu pokračujeme. Předem nutno zdůraznit, že případné osvobození se stejně jako v minulém díle týká výhradně fyzických osob a u osob právnických nepřipadá v úvahu.

Věnovat se tentokrát budeme prodeji cenných papírů.

Od daně jsou osvobozeny vždy příjmy z prodeje cenných papírů nabytých poplatníkem v rámci kupónové privatizace. V ostatních případech jsou osvobozeny příjmy z prodeje cenných papírů jenom tehdy, když mezi nabytím a prodejem uplyne více než šest měsíců. Tento časový test je nutno ověřit i v případě, kdy fyzická osoba prodává sice cenné papíry získané v kupónové privatizaci, avšak jiným poplatníkem.

PRAKTICKÉ PŘÍKLADY

První příklad: fyzická osoba prodala v roce 2006 cenné papíry, které nabyla v rámci kupónové privatizace.

Příjem je v tomto případě od daně osvobozen.

Pro úplnost je dobré připomenout, že toto ustanovení je v současném znění zákona o daních z příjmů nadbytečné, neboť mezi nabytím cenných papírů při kupónové privatizaci a jejich prodejem v roce 2006 uplynulo déle než 6 měsíců v každém případě.

Druhý příklad: fyzická osoba prodala v listopadu 2006 cenné papíry, které zdědila v srpnu 2006 po své babičce. Babička pochopitelně cenné papíry získala při kupónové privatizaci.

To je právě ten případ, kdy fyzická osoba prodává cenné papíry získané v kupónové privatizaci, ovšem jiným poplatníkem. Příjem tedy není od daně osvobozen.

Třetí příklad: fyzická osoba koupila v září 2006 akcie, které v prosinci 2006 prodá.

Řešení je jednoduché. Mezi nabytím a prodejem akcií neuplynulo "povinných" šest měsíců, takže příjem není od daně osvobozen.

Osvobození se však ani zde nevztahuje na příjmy z prodeje cenných papírů, které byly zahrnuty v obchodním majetku, a to do šesti měsíců od ukončení podnikatelské činnosti. Na rozdíl od movitých a nemovitých věcí, kdy časový test pro osvobození příjmů od daně se počítá od data vyřazení věci z obchodního majetku, u cenných papírů šestiměsíční "osvobozovací" lhůta začíná běžet až datem ukončení podnikatelské činnosti.

PŘEVOD OBCHODNÍCH PODÍLŮ

Jinak je to s prodejem obchodních podílů. Jestliže od nabytí do prodeje členských práv v družstvu nebo účasti na obchodní společnosti uplyne více než pět let, příjem z prodeje je od daně osvobozen.

První příklad: fyzická osoba se stala v roce 1999 společníkem s. r. o. (vklad činil 50 000 Kč). V roce 2006 svůj podíl prodala za 5 mil. Kč. Příjem je od daně osvobozen.

Osvobození se ale nevztahuje na příjmy z převodu účastí, které byly pořízeny z obchodního majetku poplatníka, a to do pěti let od ukončení podnikatelské činnosti. Časový test začíná běžet - obdobně jako je tomu u cenných papírů - datem ukončení podnikatelské činnosti.

NÁHRADA ZA UVOLNĚNÍ BYTU

Od daně je osvobozen příjem získaný formou nabytí vlastnictví k bytu jako náhrady za uvolnění bytu a náhrada (odstupné) vyplacená uživateli bytu za podmínky, že náhradu (odstupné) použil nebo použije příjemce na uspokojení bytové potřeby nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž náhradu přijal. Příjem je od daně osvobozen i tehdy, když byl vynaložen na obstarání bytové potřeby v době jednoho roku před obdržením.

Přijetí náhrady je v tomto případě třeba oznámit správci daně do konce zdaňovacího období (kalendářního roku), ve kterém k příjmu došlo. Nutno však uvést, že případné opomenutí této oznamovací povinnost nemá na osvobození příjmu od daně vliv. Fyzická osoba, která náhradu přijala se však neoznámením příjmu vystavuje nebezpečí pokuty, kterou může správce daně uložit při neplnění nepeněžitých povinností, které ukládají daňové zákony. Obdobně se postupuje i u příjmů z úplatného převodu práv a povinností spojených s členstvím v družstvu, pokud v souvislosti s tímto převodem bude zrušena nájemní smlouva k bytu a pokud poplatník použije získané prostředky na uspokojení bytové potřeby.

První příklad: fyzická osoba obdržela v červnu 2005 odstupné od vlastníka obytného domu za uvolnění bytu. Odstupné použila ke koupi nového bytu, a to v srpnu 2006. Příjem (odstupné) je od daně osvobozen.

Druhý příklad: fyzická osoba se stala v roce 2005 členem bytového družstva. Členská práva převedla v roce 2006, přičemž byla zrušena její nájemní smlouva. Příjem získaný převodem investovala ještě v roce 2006 do pořízení rodinného domku. Příjem je v tomto případě od daně osvobozen.

Helena Machová
Daňová poradkyně