"Situace je opravdu špatná, značná část případů se vyvíjí i u žen, které preventivní prohlídku absolvovaly," potvrdil Dvořák, který se účastnil jednání odborníků o skríninku rakoviny děložního hrdla v Bruselu. Upozornil, že spolehlivost cytologického vyšetření není nikde na světě stoprocentní, v Česku je ale nekvalitních laboratoří více než ve vyspělých zemích EU.
"Na to Česká gynekologicko-porodnická společnost upozorňuje léta. Snažíme se, aby vyšel přesný standard pro laboratoře, který by musely dodržet, aby jim pojišťovny test zaplatily," řekl Dvořák. Standardy vyšly za ministryně Milady Emmerové (ČSSD), ale ona je pak zrušila. Vyvolaly totiž velké pobouření.
V Česku je přes sto těchto specializovaných laboratoří, podle Dvořáka by jich stačila polovina, možná i méně. V počtu však problém podle něj není, ale v nekvalitě. Nikdo neprovádí nezávislé kontroly jejich práce.
Šanci na zachycení změn na čípku zvyšuje to, že pojišťovny platí ženám tyto testy každý rok. Řada žen však této možnosti nevyužívá. Podle Dvořáka by bylo možné ženy na pravidelné vyšetření zvát: pojišťovny by informovaly své klientky, pokud by dva roky nenavštívily gynekologa, že rakovina děložního čípku je prevencí odvratitelná a ony své možnosti bezplatné preventivní prohlídky nevyužily.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist