Vhodné jsou treska, mořská štika a hejk, losos, sardinky, herinky, kapr, krevety, šproty, ančovičky a pstruzi. Odborníci doporučují dospělým jíst jednou až dvakrát týdně ryby, celkem asi 340 gramů, dětem úměrně podle jejich váhy méně.
Varují naopak před masem žraloka, mečouna, masem velkých sladkovodních dravých ryb, jako štika, candát či bolen. Tyto ryby obsahují obvykle velké množství rtuti a nejsou vhodné pro rizikové skupiny, i když vyhovují hygienickému limitu. Zvýšený obsah rtuti mohou mít i bílý tuňák či makrela, proto by je lidé měli jíst maximálně jednou týdně.
Rtuť se ve vodě mění v methylrtuť, ryby ji mohou ve svém těle hromadit. Tato rtuť se z lidského organismu vylučuje pomalu, až několik týdnů. Proto by ženy, které chtějí otěhotnět, neměly tyto ryby několik týdnů před otěhotněním jíst.
Pokud si chtějí dát tuňáka, měly by vědět, že steaky z tuňáka pocházejí většinou z velkých ryb, a obsahují tak více rtuti. Konzervovaný tuňák se obvykle vyrábí z menších druhů tuňáka, proto je vhodnější. Z etikety konzervy ale nelze poznat, zda tomu je skutečně tak, proto odborníci doporučují jíst maximálně jednu malou konzervu týdně, to je zhruba 170 gramů masa.
Kdo jí více než dvě porce ryby týdně, měl by pečlivě kontrolovat, jaké ryby si vybírá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist