Očkování proti rakovině děložního čípku je "výborné a užitečné", ale současná masivní reklamní kampaň neupozorňuje na to, že jeho ochrana není stoprocentní, a také ženy nepřiměřeně straší, řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Kampaň by podle něj měla provázet vysvětlovací akce s přiměřeným výkladem některé oficiální instituce, například ministerstva zdravotnictví.


Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ale řekl, že úřad takovou osvětovou akci nepřipravuje. Možná by se tím mohly spíše zabývat zdravotní pojišťovny, dodal.


Možnost nechat se očkovat proti jednomu z druhů rakoviny vzbudila zájem veřejnosti a zejména mezi matkami dospívajících dívek se o ní hodně mluví. První očkování se uskutečnilo loni v prosinci. Kolik vakcín se do současnosti skutečně prodalo, výrobce sdělit nechce.


Lékaři oficiálně doporučují očkování dívkám ve věku od 11 let a ženám do 26 let. Rakovinu děložního čípku způsobují některé typy lidských papillomavirů, které se přenášejí pohlavním stykem. S infekcí se během života setká 80 procent žen, naštěstí se s ní imunitní systém většiny z nich vyrovná. Ročně je však diagnostikováno zhruba 1000 nových případů rakoviny děložního čípku a přibližně 400 žen této nemoci podlehne.


Česká onkologická společnost podporuje myšlenku státem hrazené plošné vakcinace všech dívek ve věku od 11 do 13 let ještě před zahájením sexuálního života. Podle Cikrta ministerstvo časem zváží, zda nepodpořit pilotní projekt hrazení očkování pro určitou skupinu žen.