Agentura, která má bránit vzniku chudinských ghett a má přispět k jejich odstranění, by měla začít v pololetí pracovat. V dvouletém pilotním provozu se zaměří na zlepšení situace ve zhruba šesti vybraných oblastech v republice, sdělila ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin a lidských práv.


V Česku existuje přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách.


"Svým způsobem agentura už vznikla," řekla Stehlíková. Podle ní v jejím resortu na Úřadu vlády již působí pracovníci, kteří agenturu připravují. Garant agentury Czeslaw Walek uvedl, že nový zvláštní úřad ale nevzniká. Agentura by měla fungovat od 1. července nejspíš jako samostatný útvar, který využije zázemí vládní rady pro záležitosti romské komunity. Většinu peněz na činnost instituce chce ministryně získat z Evropského sociálního fondu. Menší část by pocházela ze státního rozpočtu. Přípravný tým nyní chystá podrobný projekt, v němž práci agentury popisuje. Na něj chce o finance z ESF i od státu požádat ministerstvo práce do konce března. Walek počítá s tím, že by na příští dva roky mohla agentura získat zhruba 30 milionů korun.


Stehlíková zároveň sdělila, že vládní návrh antidiskriminačního zákona chce mít hotový a projednaný politiky nejpozději do konce tohoto roku. Parlament by ho pak mohl začátkem roku 2008 schválit. "Nejpozději koncem tohoto roku - to je nejzazší termín, doufám, že to bude dřív - ten vládní návrh zákona bude na světě," uvedla Stehlíková.


Antidiskriminační zákon má zajistit rovný přístup ke vzdělání, práci, zdravotnické péči, sociálním výhodám či bydlení. Má ochránit před diskriminací kvůli sexuální orientaci, zdravotnímu postižení, jazyku, náboženství, politickému smýšlení, majetku, rodinnému stavu nebo členství v politických stranách a odborech. Norma má také usnadnit případné dokazování diskriminačního jednání.


Pokud ČR antidiskriminační zákon v brzké době nepřijme a rovné zacházení nezajistí, hrozí jí podle poslankyně Anny Čurdové (ČSSD) i milionové pokuty. Evropská komise totiž již Česku pohrozila žalobou k Evropskému soudnímu dvoru. "Je to náš největší dluh vůči Evropské unii. Hrozí nám už i sankce. Už jsme dostali poslední varování," potvrdila Stehlíková.