Ani branky Karla Rachůnka a Jaromíra Jágra nenasměrovaly v úterním utkání NHL tým New York Rangers k vítězství. K úspěchu Ďáblů přispěl jednou asistencí i jejich český kapitán Patrik Eliáš. Nejlepším hráčem střetnutí byl ovšem zvolen kapitán hostí Jágr.

Kladenský odchovanec se objevil v sestavě Rangers přesto, že si v pondělí stěžoval na bolest v kyčli a jeho úterní start byl nejistý. Nakonec nastoupil, vstřelil svou 20. branku sezony, celkově 611. v NHL a v historickém žebříčku střelců se tak osamostatnil na 13. místě před Bobbym Hullem.

Jezdci neuspěli už počtvrté za sebou a o další kousek se jim vzdálila účast ve vyřazovacích bojích. "Musíme už konečně začít vyhrávat. Moc dobře si uvědomujeme situaci, ve které jsme. Ale nevzdáme se. Snad to zlomíme," burcoval brankář newyorského celku Henrik Lundqvist.

Český obránce František Kaberle se vrátil do sestavy Caroliny po dlouhé pauze způsobené operací ramene a hned na sebe upozornil. Kaberle, který musel vynechat 55 zápasů, v úterním duelu ukázal, že neztratil nic ze svých ofenzivních schopností, a přesilovkovým gólem rozhodl o výhře Hurricanes v Montrealu 2:1. Na jediné brance domácích se nahrávkou podílel jeho krajan Tomáš Plekanec.

Kaberle, který loni pomohl vítěznou trefou Carolině k zisku trofeje, pomohl svému týmu i nyní, a to přerušit sérii čtyř porážek. "Jsem šťastný, že jsme dnes vyhráli. Cítím se opravdu dobře, rameno je v pořádku, takže jsem s tímhle večerem plně spokojen," řekl novinářům třiatřicetiletý obránce. "Frank má vlastně dva vítězné zásahy po sobě: v sedmém zápase finále play off a dnes večer, takže doufám, že už bude hrát každý zápas," řekl útočník Hurricanes Eric Staal.

Do statistik se zapsali i čeští hokejisté Edmontonu Jan Hejda a Petr Sýkora. Hejda si připsal dvě nahrávky, Sýkora jednu, ale z úspěchu 5:2 se nakonec radovali hráči Vancouveru. Triumf Canucks proběhl zcela v režii bratří Sedinů. Daniel Sedin totiž nastřílel hattrick a dvakrát asistoval a Henrik zaznamenal čtyři nahrávky.

"Byl to úžasný zápas. Když vás puk poslouchá, opravdu to člověka baví," pochvaloval si Daniel. Radost Canucks může kalit jen zranění českého obránce Lukáše Krajíčka, jehož před koncem první třetiny tvrdě narazil na mantinel Zack Stortini. Krajíček odešel do kabin a na led už se nevrátil.

Obrat Chicaga zařídil Havlát

Hokejisté Chicaga prohrávali na ledě Calgary již 0:2, pak ale začal úřadovat český útočník Martin Havlát. Během závěrečných tří minut řádné hrací doby dokázal srovnat skóre a o konečné výhře Blackhawks 3:2 po penaltovém rozstřelu rozhodl proměněným samostatným nájezdem. Jednou asistencí mu pomohl i forvard Radim Vrbata. Havlát byl posléze vyhlášen druhou hvězdou duelu.

Utkání předcházela 47 minut dlouhá ceremonie, během níž byl pod strop haly Pengrowth Saddledome zavěšen dres s číslem 30, který dlouhá léta oblékal brankář Mike Vernon. Jeho nástupce v brance Flames Miikka Kiprusoff se ještě čtyři minuty před koncem normální hrací doby těšil na čisté konto, to mu ale Havlát sebral.

Nejprve snížil na 1:2 střelou z dálky. V poslední minutě pak Blackhawks zariskovali, odvolali svého gólmana Nikolaje Chabibulina a to se jim vyplatilo: osmadvacet sekund před koncem Havlát vyrovnal na 2:2. Samostatné nájezdy rozhodl opět mladoboleslavský rodák, vedení následně pojistil ještě Jeff Hamilton.

"Zápas nikdy nekončí před závěrečnou sirénou. Nevzdali jsme se do poslední sekundy a to je důvod, proč jsme dnes uspěli," uvedl Havlát. "Ve třetí třetině jsme se přestali koncentrovat a oni nám dali lekci. Teď se z toho musíme oklepat," komentoval porážku jeden ze šťastných střelců domácích Kristian Huselius.

Hokejisté Colorada prohrávali po dvou třetinách s Floridou 2:4, ve třetí třetině ale dokázali vyrovnat a v prodloužení korunoval obrat kapitán Joe Sakic. Svým 23. gólem v sezoně zároveň pomohl obránci Karliši Skrastinšovi, aby na své 486. utkání odehrané bez přestávky vzpomínal v dobrém. Skrastinš touto sérií vyrovnal rekord mezi obránci, který dosud sám držel Tim Horton.

Celkem jedenáct branek viděli diváci v San Jose, kde se utkaly první dva celky Pacifické divize. Anaheim vedl po první části 2:1, ale ve druhé spustili Ducks kanonádu a nastříleli čtyři branky. Sharks se v závěrečné třetině snažili, snížili na rozdíl dvou gólů, ale na konečných 7:4 pro hosty uzavřel do prázdné branky Ryan Getzlaf. Anaheim tak zvýšil náskok na pět bodů.

V Atlantě se střetli lídři Jihovýchodní a Severovýchodní divize a o konečném výsledku rozhodovaly nájezdy. V nich byli úspěšnější hokejisté Buffala a triumf 4:3 jistil proměněným nájezdem Aleš Kotalík.

Po více než třech letech se na ledě potkaly celky Toronta a St. Louis a střetnutí lépe vyšlo Maple Leafs. Blues vyhráli těsně 2:1 a připsali si páté vítězství za sebou. Na jejich triumfu se asistencí podílel i zadák Tomáš Kaberle. St. Louis se navíc zranil útočník Martin Ručinský, který opustil led ve druhé třetině kvůli problémům s třísly.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Washington - Boston 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 41. Laich, 48. Fehr - 26. Bochenski, 54. P. Bergeron, rozhodující sam. nájezd Kessel. Střely na branku: 34:24. Diváci: 15.273.

Atlanta - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 9. Kovalčuk, 34. Sim, 52. Mellanby - 9., 39. a rozhodující sam. nájezd Briere, 38. Vanek. Střely na branku: 30:28. Diváci: 17.881.

Columbus - Phoenix 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 16. Reinprecht, 27. Doan, 32. Zigomanis. Střely na branku: 28:27. Diváci: 13.825.

Montreal - Carolina 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Kovaljov (Plekanec) - 23. Justin Williams, 51. F. Kaberle. Střely na branku: 26:34. Diváci: 21.273.

New Jersey - New York Rangers 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. Martin (Eliáš), 39. Parise, rozhodující sam. nájezd Gionta - 16. Rachůnek, 42. Jágr. Střely na branku: 21:30. Diváci: 16.290.

Pittsburgh - Nashville 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 26. J. Staal, 29. Malkin, 44. Recchi, 59. J. Ruutu - 18. Nichol. Střely na branku: 26:26. Diváci: 16.333.

St. Louis - Toronto 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 33. R. Johnson - 16. Ponikarovskij (T. Kaberle), 39. Steen. Střely na branku: 20:16. Diváci: 9.533.

Dallas - Minnesota 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 13. P. Boucher, 33. Modano, 56. Zubov, 57. S. Barnes - 8. Nummelin, 9. Dupuis. Střely na branku: 35:22. Diváci: 17.660.

Colorado - Florida 5:4 v prodloužení (1:2, 1:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 4. Wolski, 27. Arnason (Hejduk), 43. B. Clark, 60. Stastny, 61. Sakic - 7. O. Jokinen, 13. Horton, 25. Gratton, 28. Stümpel. Střely na branku: 41:32. Diváci: 17.065.

Edmonton - Vancouver 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)
Branky: 5. Horcoff (Hejda), 30. Stortini (Sýkora, Hejda) - 18., 49. a 60. D. Sedin, 26. Näslund, 35. Pyatt. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16.839.

Tampa Bay - Los Angeles 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 3. Lecavalier, 5. B. Jones, rozhodující sam. nájezd B. Richards - 42. Weaver, 48. D. Armstrong. Střely na branku: 29:31. Diváci: 18.273.

San Jose - Anaheim 4:7 (1:2, 0:4, 3:1)
Branky: 53. a 55. Cheechoo, 19. Grier, 42. Marleau - 14. a 39. Moen, 14. Pahlsson, 29. McDonald, 32. R. Niedermayer, 37. Penner, 59. Getzlaf. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.496.

Calgary - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 36. Friesen, 45. Huselius - 58., 60. a rozhodující sam. nájezd Havlát (u první Vrbata). Střely na branku: 26:30. Diváci: 19.289.