Poslanec Evropského parlamentu a 1. československý kosmonaut Vladimír Remek odpovídá na otázku, jaký je pravý důvod umístění americké protiraketové základny na území České republiky nebo v Polsku a zda s námi hraje americká strana narovinu. "Snaha umístit k nám radarovou základnu je pokusem Američanů vylepšit si pozici světové supervelmoci a získat výhodu nad protivníky," odpovídá Remek.
Český europoslanec v souvislosti s tímto tématem připomněl obdobný případ z minulosti, kdy se na českém území umisťovala sovětská vojska a základny, a zdůraznil, že stejně jako tehdy ani dnes není souhlasné "ano" celonárodní. "Dnes je ve hře opět jen vláda - zmiňuji proamerická -, která se nás také nemíní ptát na názor. Ví asi, co by mohla slyšet," podotýká Remek.
Tím se český europoslanec dotkl ožehavého bodu současných dnů, kterým je možnost referenda k umístění americké základny na území ČR, což Topolánkova vláda odmítá. "Veřejné mínění se totiž přiklání spíše proti přítomnosti americké radarové základny u nás," říká.
Výsledky posledních parlamentních voleb rozdělily českou veřejnost víceméně na polovinu pravicovou a polovinu levicovou, přičemž současná vláda se "drží nad vodou jen díky dvěma poslaneckým silákům našeho politického nebe". Remek se tedy znovu táže: "Není mandát vlády k tak závažným krokům, jako je odevzdání naší suverenity, přinejmenším diskutabilní?"
Podle názoru poslance EP je rovněž zavádějící tvrzení, že příslušníci amerických sil ne vždy podléhají jurisdikci USA a že jsou to jedinci, kteří "nezpůsobili snad ani dva dopravní přestupky". Remek se nedomnívá, že raketová základna posílí bezpečnost ČR, protože podle jeho slov "i vojín základní služby ví, že pokud někde stojí strategický objekt, jakým součást protiraketové obrany USA je, musí být prioritním cílem pro každého protivníka". Europoslanec citoval slova jednoho německého politika, který řekl, že kývnout základnám USA je jako přivést si teroristy rovnou domů.
Pokud tedy podle Remka dáme souhlas k umístění radaru v ČR, vyšleme Američanům signál o dobrém spojenectví. A možná přijde také jako odměna za radary konečně bezvízový styk se Spojenými státy, dodává.
Europoslanec o pravém účelu umístění americké protiraketové základny v Česku však pochybuje: "Nemohu se zbavit dojmu, že se nám neříká všechno nebo se nám říká jen něco, a to platí i o skutečném cíli umístění radarové základny právě u nás. Zatím vidím spíš víc otazníků, účelovosti a kličkování a zastírání než otevřené hry s občany. Pokud o ně vůbec jde..."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist