Schwarzenberg: Pět set tisíc si taky nepamatuji

Senátor a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg původně tvrdil, že bude hlasovat pro vydání lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Včera ale zvedl ruku proti. "Nedůvěřuji policii a soudům," prohlásil v rozhovoru pro HN.


HN: Proč jste nakonec hlasoval proti vydání?
Šel jsem do Senátu s přesvědčením, že bych měl hlasovat pro vydání. Poté, co proběhla diskuse a dozvěděl jsem se podrobnosti celého případu, jsem zjistil, že jde, bohužel, už o politický případ, o politický útok. V tom případě by měla senátní imunita platit.


HN: Co vás z té diskuse před hlasováním senátorů přesvědčilo?
Informace o tom případu velice rychle pronikaly na veřejnost. I ty, které měly zůstat policii. A pan Čunek také sám požádal o zbavení imunity, což pro mě bylo důležité.


HN: Senátor Čunek ale před hlasováním o své vydání nepožádal.
To je pravda. Ale jak to probíhá v poslední době? Například kauza Mlynář? (exministr informatiky Vladimír Mlynář byl v lednu odsouzen na pět a půl roku kvůli pochybení při založení s. r. o. - pozn. red.). U těchto případů velmi stoupá moje nedůvěra k české policii a českým soudům.


HN: Vám například nepřijde zvláštní, že si senátor Čunek nepamatoval, že jeho úspory skončily v bance, která zkrachovala téměř okamžitě poté, co je do ní vložil?
Já vám něco řeknu: Kdybyste se mě teď zeptal, jestli jsem uložil před pěti lety a proč v té či oné bance mám tyto peníze, tak bych to také nevěděl.


HN: Pane ministře (Schwarzenberg je považován za jednoho z nejbohatších Čechů - pozn. red.), ve vašem případě je to možná něco jiného...
Nemohu nic říkat k tomu, jestli bylo jeho jednání moudré. Mně jde o to, že má důvěra k policii a soudům velmi poklesla. Navíc, ten soud by probíhal pět šest let, což by mu znemožnilo vykonávat funkci.