"Je to docela těžké, protože ženský hokej u nás není moc populární. Proto bych se v nejbližší době chtěla dostat do zahraničí," říká Simona Studentová, jedna z nejlepších českých hokejistek. Opora pražské Slavie a reprezentace přemýšlí o Spojených státech nebo o Kanadě.
Tam je ženský hokej na nejlepší úrovni. Ale co u nás - může se v Česku žena hokejem uživit?
Nemůže. Jen u nás na Slavii několik holek pracuje u našeho manažera. Ale hodně hráček ještě studuje, třeba jako já. Jedinou odměnou je nějaké ocenění, třeba hokejistka roku.
Jak se hraní dá skloubit s běžným životem?
Není to takový problém. Se školou je to trošku těžší, musíte mít kamarády, kteří vám pomůžou. Trénujeme třikrát týdně a ještě jednou navíc s klukama. S nima je to lepší, protože nás to víc vyhecuje, víc se snažíme.
Jak se na vás koukají muži. Neříkají, abyste jako ženy raději hráli nějaký jiný sport?
Ne, já mám samé kladné ohlasy. Kamarádi mě podporují, jsou zvědaví na naše výsledky. Sledují mě, jak se mi daří. Nesetkala jsem se s tím, že by někdo říkal, že se na to nedá koukat. I chlapi mě chválili. Chodí rodiče a známí, jinak na nás lidi nechodí.
V minulosti se několik hokejistek připojilo k mužským týmům. Jaký je hlavní rozdíl v mužském a ženském pojetí hokeje?
Vždycky mě více bavilo hrát s klukama, protože to je tvrdší. S holkama to je hodně měkký sport. Mě vyhovuje a víc baví tvrdá hra.
To chápu, ženský hokej je proti mužskému téměř bezkontaktní sport. Nemají muži někdy narážky, že je to hokej bez jiskry?
Narážky ani ne. Spíš jsem se setkala s tím, že mi záviděli, že jsem lepší než oni. Třeba se kvůli tomu se mnou dlouho nebavili.
Je pravda, že v ženských kolektivech panuje větší závist?
Mezi holkama to tak občas je. Když se s někým pohádáte, tak se s vámi třeba půl roku nebaví. Kluci si dají přes hubu a mluví spolu dál. Mezi klukama to je jednodušší. Jdou na pivo, vyříkají si to a je to v pohodě.
Když padne při ženském hokeji gól, jsou emoce na obou stranách mnohem zřetelnější než u mužů. Proč?
Hlavně v zápasech, ve kterých o něco jde, se opravdu radujeme a ne jako občas chlapi, kteří to dělají "jen aby se neřeklo". To platí i o prohrách. Chlapi si řeknou: Jo, prohráli jsme. Ale holky začnou brečet a je to s námi špatný. Je to dost vypjaté.
Jsou nějaké odlišnosti v ženské hokejové výstroji?
Jediná odlišnost je plochý suspenzor. A vlastně ještě povinnost nosit mřížku nebo celopleksisklový štít přes obličej, zatímco chlapi můžou hrát od osmnácti bez ochranného štítu.
Mužský hokej je drsný sport plný střetů a soubojů. Dovolují to pravidla i u vás?
Bohužel se to liší. Nemůžeme hrát moc do těla, posuzuje se to přísněji.
Jak si vlastně stojí český ženský hokej v porovnání s konkurencí?
Když nás srovnám třeba s Amaričankami, tak jsme na tom hodně špatně. Teď ale pojedeme na mistrovství světa do Japonska a máme šanci postoupit do nejvyšší divize a dostat se na olympiádu. Celkově jsme asi desáté na světě. Vládnou Američanky, Kanaďanky, Švédky, ale třeba i Čína je výborná. Špička je hodně vzdálená, nehrozí, že bychom v dohledné době udělaly na olympiádě medaili.
Simona Studentová
Klub: HC Slavia Praha
Post: Střední útočnice
Věk: 20
Výška/váha: 158 cm/49 kg
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist