Francouzský prezidentský kandidát a ministr vnitra Nicolas Sarkozy obvinil Evropskou unii, že vynechala Francii z diskuze o problematické ústavě EU. Podle něho je úsilí o oživení euroústavy v její současné podobě odsouzeno k neúspěchu. Při představování své evropské agendy v rámci předvolební kampaně Sarkozy svým příznivcům ve Štrasburku řekl, že pokud bude zvolen za francouzského prezidenta, navrhne novou, zjednodušenou ústavu, která kromě jiného zruší jednohlasné rozhodování v orgánech 27členného bloku. Sarzozy by do evropského dokumentu zavedl také post prezidenta EU, který by se měnil každých 2 a půl roku. Návrh nové ústavy by dal schválit parlamentu.


Ústavu EU musí ratifikovat všech 27 členských zemí Evropské unie, aby mohla vstupit v platnost. V roce 2005 euroústavu odmítli občané Francie a Nizozemí v referendech a od té doby se ratifikační procesy v ostatních zemích zablokovaly. Ústavu EU doposud ratifikovalo 18 členských zemí. Jejich představitelé se nedávno setkali v Madridu s cílem posunout euroústavu dále a shodli se na potřebě rozšířit text už i tak poměrně obsáhlého dokumentu. Francie ani Nizozemí nebyly na setkání pozvány. Sarkozy vyjádřil hluboké politování, že poprvé od roku 1945 evropské země jednaly o budoucnosti Evropy bez Francie.


„Toto není má představa Evropy. Opakovat, že vše bude v pořádku, ale nic přitom nezměnit, povede ke katastrofě,“ řekl Sarkozy.


Podle něho se Evropa nachází ve „vážné, hluboké krizi“, kterou však nevyvolalo odmítnutí euroústavy. Podle Sarkozyho Francouzi odmítli euroústavu proto, že necítili dostatečnou ochranu ze strany EU, a že se stávají oběťmi globalizace. Sarkozy zopakoval svůj odmítavý postoj k úsilí Turecka o členství v EU a postavil se proti dalšímu rozšiřování bloku.