Česká republika by měla při vyjednávání o dalším směřování Evropské unie klást důraz na uvolnění trhu a pohybu osob. Nový text euroústavy by měl také jasně vymezit národní a evropské kompetence. Poslancům zahraničního výboru to řekl vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra (ODS).


Představitelé opoziční ČSSD nebyli spokojeni s body, které by podle Vondry měly být základem české pozice k euroústavě. Podle stínového ministra zahraničí ČSSD Lubomíra Zaorálka se vláda k budoucnosti evropské ústavy staví ideologicky. Proti původnímu dokumentu je podle něj zaujatá a předem ho pohřbívá. Takový postoj podle Zaorálka škodí České republice a neprospívá hledání shody v rámci EU.


Českým zájmem podle Vondry je, aby členské státy EU zůstaly suverénními pány nad nově dohodnutou smlouvou. Dokument by podle něj měl být přehlednější a jednodušší. Posílit by se měla kontrola národních parlamentů. Asi 80 procent textu euroústavy podle Vondry tvoří starší smlouvy. Zbylých dvacet procent by se mělo od základu přepsat, míní.


Nové kolo vyjednávání o euroústavě by podle Vondry Česko mělo využít také k tomu, aby takzvaným starým členským zemím připomnělo, že dosud nemá plnohodnotný přístup k volnému trhu a úplně neplatí ani svoboda pohybu osob. O dosud nejasném postoji českého kabinetu k euroústavě dnes odpoledne jednají zástupci tří stran vládní koalice.


Podle Zaorálka vláda zcela opomíjí hodnoty evropského modelu sociálního státu a ignoruje to, že původní text ústavy přináší řadu pozitiv. V této souvislosti se pozastavil i nad některými výroky premiéra Mirka Topolánka (ODS) a europoslance Jana Zahradila, který působí jako Topolánkův emisar pro přípravu jednání o euroústavě. "Když řekneme o ústavní smlouvě, že je to ´shit´ nebo, že ji máme schovat do penálu a zakopat, tak to je ideologická pozice," řekl.


Rozsáhlé škrtání v euroústavě by podle Zaorálka mohlo vést k tomu, že vznikne krátká deklarace, která ale nedokáže závazně stanovit pravidla pro další fungování EU. Jeho stranický kolega Zdeněk Jičínský vládě vytkl, že je příliš zdrženlivá k prohlubování evropské integrace. Česko se tak podle něj staví mimo hlavní proud v EU. "Evropská unie nemůže zůstat na místě. Musí se vyvíjet a fungovat jako celek, jinak v globální konkurenci neobstojí," řekl.


Vondra naopak zdůraznil, že Evropa nemůže být v globálním měřítku silná, pokud nedokončí uvolnění trhu a nebude pružnější. Původní verze ústavy podle něj Evropu spíše rozdělila, než spojila. "Ukázalo se, že je nepřijatelná pro důležité státy - Francii, Holandsko a Velkou Británii," řekl. Řada dalších členských zemí podle něj podobně jako Česko vyčkává.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist