Nový předseda Odborné zahraniční komise KDU-ČSL David Macek se domnívá, že Evropská ústavní smlouva je logickým krokem prohlubování procesu sjednocování Evropy, "který musí reagovat na výzvy přinášené dynamikou světového vývoje". Změny ve světě a nové zkušenosti jsou podle jeho slov podnětem ke zdokonalování Evropské unie.


"Nový dokument je potřeba také kvůli zjednodušení řídících procesů, aby EU efektivně fungovala i při větším počtu členských států," myslí si Macek.


Euroústava podle něho zjednodušuje a zpřehledňuje dosavadní systém (platné Smlouvy z Nice), ruší rovněž strukturu tzv. pilířů, kdy pro jednotlivé oblasti platila odlišná pravidla, dodal.


"Ústavní smlouva určuje mírné rozšíření pravomocí EU, a to jen tam, kde je již dnes prakticky aplikováno fungování vnitřního trhu," uvedl Macek. Jak dodal, národní parlamenty však mají právo být včas informovány o změnách v legislativě Unie navrhovaných Evropskou komisí a mohou na ně tedy v dostatečném předstihu zareagovat, případně podat žalobu k Evropskému soudnímu dvoru.


Euroústava zavazuje členské země k vzájemné pomoci
Pokud by například Česká republika byla opět zasažena ničivou přírodní katastrofou, "doložka o solidaritě ukládá členským státům poskytnout pomoc členské zemi, která se stala obětí živelné pohromy či dokonce teroristického útoku. Stejná pomoc platí i v případě ozbrojeného napadení". Kvůli "lepší pozici v komunikaci s ostatními globálními hráči a možnosti lépe a rychleji reagovat na nebezpečí terorismu či ohrožení obyvatel Evropské unie" zakládá euroústava funkci ministra zahraničních věcí EU a funkci předsedy Evropské rady.


Evropa v současné době podle Macka potřebuje "státníky, kteří budou mít odvahu prosazovat tak trochu bláznivé ideály - na nich je totiž Unie založená a bez nich se dále nepohneme.


Macek si myslí, že by bylo vhodné v současné době vyčkat, jak bude fungovat EU při soužití 27 členských států, potom v procesu ratifikace evropského dokumentu porkačovat.