Diskriminaci žen na trhu práce se stále nedaří odstranit, upozorňuje Český helsinský výbor (ČHV) ve své zprávě o stavu lidských práv v ČR za loňský rok. Materiál, který je k dispozici na stránkách www.helcom.cz, se věnuje i postavení cizinců, právům pacientů, svobodě vyznání či dodržování lidských práv ve věznicích.
Podle zprávy ČHV mnozí zaměstnavatelé diskriminují ženy už při příjímání do práce. Stále jim totiž kladou nepřípustné osobní otázky. Uchazečky o místo musejí například odpovídat na to, kdy chtějí mít dítě či kdo se o jejich nemocného potomka postará. Matky s malými dětmi pak často práci ztratí ve zkušební době, protože nemohou zůstávat v zaměstnání přes čas, uvádí autoři zprávy. Dodávají, že ve firmách nadále přetrvává také nechuť přijímat starší pracovnice.
Kritiku si vysloužily i úřady práce a jejich úředníci za ponižující přístup k nezaměstnaným. Obtížné je prý i získání rekvalifikačního kurzu. Do počítačového školení prý úřady pouštějí obvykle jen ženy do 35 let s maturitou, stojí ve zprávě ČHV.
Podle ČHV se pozornost zatím nevěnuje ani týrání seniorů, nebo postavení cizinců ze zemí mimo EU, kteří v ČR žijí déle než pět let a nezlepšila se ani situace opuštěných dětí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist