Český útočník San Jose Milan Michálek vstřelil v pondělním utkání NHL dva góly, na výhru Žraloků to ale nestačilo. Michálek sice dokázal vyrovnat dvoubrankový náskok Anaheimu, na konečných 3:2 pro Ducks ale upravil finský kanonýr Teemu Selänne. Český forvard byl následně vyhlášen druhou hvězdou duelu.
Sharks sice v první třetině dvakrát inkasovali z hole Dustina Pennera, v dalších dvou částech ale jasně dominovali. Jejich převaha se odrazila i v poměru střel, který hovořil jasně v jejich prospěch (42:19). Narůstající tlak v druhé třetině dvakrát zúročil Michálek, který srovnal skóre.
Rozhodnutí padlo v poslední části. V té sice Sharks dovolili Anaheimu pouhé dvě střely na branku Jevgenije Nabokova, jedna z nich však skončila za zády ruského gólmana. Po bleskovém protiútoku skóroval Selänne po spolupráci s Chrisem Kunitzem. "V posledních dvou třetinách si vypracují jedinou šanci, a dají gól," kroutil po utkání hlavou kouč San Jose Ron Wilson. "Jasně jsme je přestříleli, jasně jsme je přehráli v poli, ale udělali jsme jedinou chybu a skončilo to brankou. Nevím, co říct," prohlásil Wilson zklamaně. Mužstvo Anaheimu výrazně podržel brankář Ilja Bryzgalov, který pochytal 40 střel a stal se nejlepším hráčem divizního derby. Ducks díky svému triumfu zvýšili svůj náskok v čele tabulky Pacifické divize před San Jose a Dallasem na sedm bodů.

Spokojenější tak mohl být útočník Tomáš Plekanec, který přispěl jednou brankou k těsné výhře Montrealu nad Torontem 5:4. Canadiens v přímém souboji uhájili třetí příčku Severovýchodní divize a v konferenční tabulce se posunuli na sedmou pozici před Carolinu. Do statistik zápasu se asistencí zapsal i Plekancův spoluhráč Radek Bonk, na druhé straně si bod za nahrávku připsal zadák Maple Leafs Tomáš Kaberle.
Zápas přitom lépe odstartovali hosté, když se v 5. minutě prosadil Bates Battaglia. O necelé dvě minuty později ale odpověděl Plekanec a otevřel tak gólový účet domácích. Maple Leafs sice dvakrát dokázali snížit na rozdíl jediné branky, vyrovnat se jim však nepodařilo. K úspěchu domácím pomohla vysoká efektivita využívání přesilových her, když se dokázali prosadit ve tří ze čtyř. "Je to hodně ofenzivně laděný tým, rádi útočí. Přestože po druhé třetině prohrávali o tři branky, tak jsme věděli, že se nevzdají a pokusí se ještě nějaký gól vstřelit. Ale v posledních deseti minutách jsme hráli dobře zezadu a nepouštěli je do šancí," komentoval průběh hry jeden ze střelců Montrealu Mike Johnson.
"První třetinu jsme nezvládli úplně nejlépe a v druhé to nebylo o nic lepší," hledal příčinu porážky torontský útočník Alex Steen. "Zabrali jsme až v třetí části. Ze začátku jsme si vytvořili několik dobrých šancí a dali rychlý gól. Snažili jsme se vrátit do hry, ale když prostě nehrajete naplno celých 60 minut, stojí vás to zápas," řekl Steen novinářům.

Hokejisté Calgary si ve čtvrtek odvezli z Phoenixu porážku 2:3, v pondělní odvetě se však radovali z vítězství 5:2. Opět tak dokázali, že z jejich arény Pengrowth Saddledome se body neodvážejí snadno. Na výhru dosáhli i přesto, že v brance Flames dostal tentokrát před finským gólmanem Miikkou Kiprusoffem přednost Jamie McLennan.

Úspěšnou premiéru v dresu Atlanty si v pondělním utkání odbyly nové posily Keith Tkachuk a Alexej Žitnik, kteří se podíleli na výhře 3:2 v Bostonu. Žitnik se navíc zapsal do statistiky duelu jednou asistencí. Tkachuk si zase pochvaloval nové spoluhráče. "Jsem šťastný, že mohu hrát s hokejistou, jako je Marián Hossa," složil Tkachuk po utkání poklonu slovenskému útočníkovi, který svým zásahem rozhodl o výhře Thrashers.

Statistika pondělních zápasů NHL:

Boston - Atlanta 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Donovan, 19. Boyes - 15. Mellanby, 23. Belanger, 48. Marián Hossa. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16.417.

Montreal - Toronto 5:4 (3:1, 2:1, 0:2)
Branky: 6. Plekanec, 15. Ryder, 20. Mike Johnson (Bonk), 31. S. Koivu, 33. Souray - 5. Battaglia, 22. McCabe (T. Kaberle), 42. Jeremy Williams, 45. Steen. Střely na branku: 24:36. Diváci: 21.273.

Calgary - Phoenix 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
Branky: 26. a 33. W. Primeau, 10. Moss, 20. Huselius, 33. Zjuzin - 28. Perreault, 54. Reinprecht. Střely na branku: 33:32. Diváci: 19.289.

San Jose - Anaheim 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
Branky: 27. a 38. M. Michálek - 11. a 17. D. Penner, 49. Selänne. Střely na branku: 42:19. Diváci: 17.496.