Už v polovině dnešního závodu Stanislav Frühauf doma rozléval kvalitní suché šampaňské. "Před ní lze jedině smekat. Všichni smekat!" pravil v rozhovoru pro ČTK krátce po závodu, jen chvíli poté, co se rozloučil na Zadově s přítomnými televizními štáby.


Jméno Frühauf zůstane navždy pevně spojeno s nejlepší českou lyžařkou historie. Celá republika dnes ráno sledovala finále jejich životního příběhu. Společně po létech dřiny dokázali před dvěma lety vybojovat první velkou zlatou medaili, kterou dnes Neumannová na mistrovství světa v Sapporu v závodu na deset kilometrů volnou technikou obhájila.


Frühauf se s lyžařkou bude snažit co nejdřív spojit. "A řeknu jí, že je obrovský řemeslník a rutinér," prohlásil. Nebylo trenérovi přece jen líto, že nakonec na MS nejel, aby poslednímu velkému momentu kariéry Neumannové mohl být přítomen osobně? "Byli jsme tak domluvení už dávno. A pomačkám si ji, až přijede, nebojte," prohlásil po chvíli přemýšlení.


Pro něj totiž prý bylo emotivním vrcholem olympijské vítězství loni v Turíně. "Ne že by tohle bylo druhořadé, ale já to tak mám v hlavě nastavené," vysvětlil kouč. I do tréninkového plánu Neumannové na šampionát napsal - 27. února, olympijský závod 10 km volně.


Taktika na dálku

Po telefonu v pondělí s lyžařkou hovořil a probíral s ní taktiku. Neumannová měla od něj povoleno pět až sedm sekund manko na první místo v polovině závodu. "Jenže ona vedla. To byl impulz k vítězství. Za těchto podmínek ona umí jet famózně," upozornil, že počasí Neumannové dnes přálo. A když měla náskok víc než dvacet sekund... "Nebylo co řešit. Na konci je úplně rozsekala. Díky tomu, co umí. Ekonomická jízda, uvolněná, obrovsky profesorská," chválil kouč.


Zatímco při nedělním skiatlonu byl hodně nervózní, dnešní závod doma u televize s přáteli a rodinou sledoval v klidu. "Při hromadném startu máte pořád kontrolu nad vedoucími lyžařkami, sledujete, spekulujte, jste nervózní, ale tady jsme pořádně nic neviděli," vysvětloval. "Navíc to bylo v druhé polovině už jasné," upozornil. Do restaurace sportcentra, kde dnes sledovala závod na Zadově tradiční skupina fanoušků, nezašel. "Tady u nás je dost lidí, máme to dneska na dvě party," prohlásil spokojeně.


Dojemný příběh ze šumavského Zadova se zlatým finišem končí. Neumannovou už čeká jen pár závodů Světového poháru a kouč už nebude psát tréninkové plány, cestovat, radit. Chce se věnovat synům a šumavským hvozdům. "Určitě se jí bude stýskat," řekl Frühauf, ale přemlouvat Neumannovou k pokračování v kariéře rozhodně nehodlá. "Ona si totiž vytrpěla své. Každé léto neuvěřitelný arbajt," smekl i on sám. On, který jí ten "arbajt" každý rok připravoval.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist