Norský závodník zvítězil s více než půlminutovým náskokem před dalším senzačním medailistou Leonidem Karnějenkem z Běloruska, třetí místo obsadil vedoucí muž Světového poháru Tobias Angerer z Německa. Z českých reprezentantů doběhl nejlépe Martin Koukal na 30. pozici.
"Stalo se přesně to, čeho jsem se v Japonsku bál. Výsledky jsou z tohoto pohledu naprosto směšné," postěžoval si Koukal. Závod významně ovlivnila náhlá změna počasí a husté sněžení. Zrovna Koukala hustá vánice zastihla na trati v nejhorším možném okamžiku, sněžit přestalo až chvíli předtím, než dojel do cíle.
Zato Berger zářil po závodě spokojeností. "Určitě se ke mně přiklonilo na chvíli štěstí. Rozhodně jsem s takovým výsledkem nepočítal. Ale na druhé straně jsem byl dobře připraven a také jsem musel bojovat s vánicí," řekl vítězný Nor na tiskové konferenci.
Proti jeho triumfu Koukal při kritice výsledků nic nenamítal. "Ale chtěl bych vědět, zda byl druhý Bělorus někdy v závodě Světového poháru do třiceti," uvedl Koukal, který uznal, že se mu závod nepovedl. "Angerer jel za mnou a dosáhl na medaili. Musím hledat příčinu ve svém výkonu. Chybělo mi rozjetí ze skiatlonu," mínil.
Devatenáctiletý Karnějenko ve Světovém poháru nikdy nestartoval a jeho nejlepším výsledkem dosud bylo šestnácté místo na loňském juniorském mistrovství světa. Skiatlon na MS nedokončil. Čtvrtý skončil další outsider Johannes Eder z Rakouska, jenž byl ve Světovém poháru nejlépe osmadvacátý.
Všechny favority zásadně zpomalila zhruba půlhodinová sněhová přeháňka v polovině závodu. V závěrečném finiši se probil k medaili pouze Angerer, pátý skončil jeho krajan Axel Teichmann, vítěz sobotního skiatlonu, na šesté místo se protrápil Rus Alexander Legkov. Koukal se dostal do třicítky, Jiří Magál byl dvaatřicátý a Milan Šperl osmačtyřicátý.
Nejvíce zklamaný byl Magál, který se zvlášť na dnešní závod připravoval dva roky. "Ze začátku jsem čekal na mezičasy, měl jsem pocit, že jedu dost rychle," uvedl Magál, ale hlášení ho vyvedlo z omylu, neboť brzy ztrácel 20 sekund. "V tu chvíli jsem si uvědomil, že můj výkon tak dobrý není. Byl jsem třicátý a přitom přede mnou nikdo silný nejel. Dnešní podmínky mezi jednou startující skupinou a druhou byly propastné. Ti, co jeli na začátku, měli krásné lyžování a šanci na medaili. Pro nás naopak znamenaly beznaděj. Přitom formu mám slušnou," řekl nazlobený Magál. Podobný závod prý zažil někdy v župním přeboru.
Pouze Šperl, který má už bronzovou medaili ze sprintu dvojic, bral situaci s nadhledem. "Dobrý závodník bojuje i v těžkých podmínkách, které ovlivnily výsledky. Karnějenko byl dnes šťastný, tak mu přejme medaili. Začátek závodu, než začal padat sníh, byl o něčem jiném," uvedl Šperl.
Lukáš Bauer závod vynechal, neboť se rozhodl šetřit síly na štafetu a závěrečný maraton, nejel nakonec ani nemocný bronzový medailista ze sprintu dvojic Dušan Kožíšek. Oba nemuseli litovat, neboť se vyhnuli trápení na čerstvém sněhu, který na tvrdý a rychlý podklad začal padat půl hodiny po startu. Favorité na prvním mezičasu proto nepromluvili ani do první pětadvacítky.
Změna podmínek se projevila natolik, že obhájce titulu Ital Pietro Piller Cottrer byl v této fázi devětadvacátý, nejlepší z okruhu favoritů. Angerer figuroval na začátku padesátky, mistr světa z Val di Fiemme Němec Teichmann dokonce uzavíral stovku. Změnu počasí nejvíce odnesli právě lyžaři na konci startovního listiny. Z Čechů si v úvodu nejlépe vedl Šperl, ale jen díky brzkému výběhu do závodu.
V polovině závodu se sněžení umírnilo a favorité se postupně posouvali kupředu, ale jejich ztráta na jasně vedoucího Bergera byla vinou chumelenice příliš velká. Marný boj vzdal favorizovaný Francouz Vincent Vittoz. Před Šperla se dostali Koukal s Magálem, ale oba měli na první pozici v tu chvíli manko takřka dvě minuty a pohybovali se kolem padesátky.
Sníh nakonec přestal padat. Angerer se stále posouval kupředu, ale na lepší než třetí místo to nestačilo. Piller Cottrer nakonec obsadil desáté místo. Také o druhý nejlepší norský výsledek se postaral biatlonista. Šestnáctý doběhl Ole Einar Björndalen, za nímž skončil specialista Frode Estil. Většina adeptů na přední pozice se musela spokojit s umístěním kolem dvacítky.
Výsledky - 15 km volnou technikou:
1. Berger (Nor.) 35:50,0, 2. Karnějenko (Běl.) -35,8, 3. Angerer (Něm.) -52,4, 4. Eder (Rak.) -58,3, 5. Teichmann (Něm.) -1:14,6, 6. Legkov (Rus.) -1:16,4, 7. Göring (Něm.) -1:17,9, 8. Olsson -1:19,3, 9. Hellner (oba Švéd.) -1:23,0, 10. Piller Cottrer (It.) -1:24,3, ...30. Koukal -2:27,5, 33. Magál -2:37,2, 48. Šperl (všichni ČR) -3:03,3.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist