Především díky skvělým výkonům Virpi Kuitunenové a Aino Kaisy Saarinenové na klasických úsecích nakonec o dvanáct sekund porazily Němky, bronzovou medaili získaly Norky. České reprezentantky zaostaly za vítězkami o 44 sekund, od bronzu je dělila téměř půlminuta.


Finsko nasadilo na první úsek vedoucí ženu Světového poháru Kuitunenovou, která se hned pustila do trháku. Jejímu tempu žádná ze soupeřek nestačila a Finky měly po prvním pětikilometrovém úseku náskok více než 20 sekund před druhým Norskem. Ostré tempo v úvodní části závodu nevydržela Helena Erbenová, která předávala dvanáctá s více než minutovou ztrátou na vedoucí štafetu.


Finský náskok ještě zvýšila na druhém úseku další výborná klasička Saarinenová. V polovině závodu Seveřanky vedly o necelých 49 sekund před Norskem, za které druhý úsek jela Marit Björgenová. Na třetí místo se ze sedmé pozice vytáhly další spolufavoritky Němky. Posunul se také český tým, který se díky Kamile Rajdlové dostal na devátou pozici s půlminutovou ztrátou na medaili.


Na prvním úseku volnou technikou se náskok suverénních Finek snížil. Bronzová medailistka ze skiatlonu Kristin Steiraová z Norska zajela pět kilometrů o půlminutu rychleji než Riita Liisa Roponenová, která však i tak finišmance Pirjo Manninenové přivezla více než dvacetisekundový náskok. Na bronzovou příčku se díky Charlotte Kallaové dostaly Švédky. Ivana Janečková udržela kontakt s Italkou Sabinou Valbusaovou a společně se prakticky dotáhly na Rusko a Japonsko.


Mistryni světa z volné desítky Neumannové předávala se ztrátou pěti sekund na páté Japonsko.
Olympijská šampionka z Turína se hned posunula do čela skupinky bojující o pátou pozici. Už v polovině závěrečného úseku se jí udržela jen Italka Arianna Follisová, překvapivá bronzová medailistka z volné desítky. I ona však nakonec odpadla a český tým o jednu příčku vylepšil umístění z loňské turínské olympiády. Na třetí a čtvrté místo ze štafet Světového poháru v závěru loňského roku však nenavázal.


Manninenová bez problémů udržela zlatou pozici finského týmu, na stříbrnou příčku se díky Evi Sachenbacherové-Stehleové nakonec dostaly Němky. Norská mistryně světa ze sprintu Astrid Jacobsenová se propadla na bronzovou pozici.


Výsledky - štafeta 4x5 km:
1. Finsko (Kuitunenová, Saarinenová, Roponenová, Manninenová) 54:18,6 min., 2. Německo (Böhlerová, Bauerová, Künzelová-Nystadová, Sachenbacherová-Stehleová) -11,9, 3. Norsko (Skofterudová, Björgenová, Steiraová, Jacobsenová) -15,7, 4. Švédsko -31,7, 5. ČR (Erbenová, Rajdlová, Janečková, Neumannová) -44,3, 6. Itálie -56,1.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist