Hnutí založily společně ODS a britská Konzervativní strana, jejíž předák David Cameron se bruselské konference rovněž účastní.
Nesmíme připustit, aby veřejné diskusi dominovala debata o hlubší politické integraci a institucionální reformě a aby umělý spěch obklopující ústavní smlouvu překrýval skutečné problémy EU, řekl Topolánek.
Zdůraznil, že Evropa musí zůstat otevřená novým členům. Platí to pro Turecko, západní balkánské země a Ukrajinu. Tyto státy však podle něj musejí nejprve splnit potřebné podmínky.
Premiér popřel, že by unie byla v krizi, jak tvrdí zastánci evropské ústavy. Všechny instituce pracují, fungují a přijímají rozhodnutí a rozšíření o 12 nových zemí nepřineslo problémy, řekl.
Topolánek a Cameron původně chtěli, aby jejich strany vystoupily z nejsilnější frakce Evropského parlamentu, Evropské lidové strany-Evropských demokratů, a ustavily vlastní klub. Nakonec nenašli dostatečnou podporu u stran v dalších zemích, tyto plány proto odložili na období po volbách do EP v roce 2009 a vytvořili MER.
Topolánek vyjádřil naději, že se k tomuto hnutí připojí víc partnerů. Účastníci konference budou jednat o konkurenceschopnosti unie, ale i o globálním oteplování, které je oblíbeným tématem Camerona, ne však ODS.
Ve svém projevu se český premiér o tomto tématu nezmínil, ale věnoval se obecným problémům unie, kde prý převažuje iracionální obava ze svobody a ztráty sociálních jistot.
Vyslovil se pro "demokratickou, flexibilní Evropu", která poskytne rámec pro svobodu, ale ponechá na členských zemích úroveň politické integrace. Současně se postavil proti takzvané vícerychlostní Evropě, která by pro některé země znamenala druhořadé členství.
EU nepotřebuje podle Topolánka nové vize, ale modernizaci, tedy omezování regulací a byrokracie, které omezují svobodu států a občanů. Premiér kritizoval i "diskriminaci" nových členů, pokud jde o volný pohyb pracovních sil a služeb. Symbolem všeho, co je v EU špatně, je prý její společná zemědělská politika.
Budoucnost Evropy je v konkurenci, protože poválečnou prosperitu nepřinesla unifikace, ale konkurence, prohlásil český premiér. Jako člověk z Východu to vidím jasněji než lidé na Západě, dodal. "Žili jsme v tak jednotné společnosti, že si to evropští byrokraté nedokážou představit."
Nepřipojili jsme se k EU, abychom byli tichými svědky sjednocovacích závodů, a nezůstaneme zticha, řekl Topolánek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist