Podle českého europoslance může být radar namířen proti komukoliv, kdo je v okruhu dosahu tohoto zařízení, tedy zhruba pět až šest tisíc kilometrů, dodal. "Když se podíváte na mapu, jakoukoliv mapu, tak vám dojde, že v tomto okruhu jsou všechny kosmodromy v Rusku. Radar tedy poslouží ke sledování veškerého kosmického provozu v Rusku," řekl europoslanec. "A samozřejmě každý stát a Rusko stejně jako Spojené státy mají řadu vojenských družic. No a vždycky je lepší, pokud je mohu lépe sledovat," dodal.
Kohlíček se domnívá, že je nesmysl, aby rakety z Íránu létaly na Spojené státy přes Evropu, kde je tolik základen a možností sledování. V případě, že by z Blízkého východu směřovala střela na USA, určitě poletí spíše přes severní Afriku, zdůraznil.
"Neodmítám, abychom měli se Spojenými státy dobré vztahy. Ale myslím si, že není dobré, aby uvnitř Evropské unie jednotlivé státy měly nezávisle na spolku zvláštní vztahy se třetí mocností," myslí si Kohlíček.
-----
Poslanec Evropského parlamentu Jaromír Kohlíček:
- místopředseda Delegace pro vztahy se zeměmi jižní Asie a Jihoasijského sdružení pro regionální spolupráci (SAARC)
- poslanec za Výbor pro dopravu a cestovní ruch
- působí jako náhradník ve Výboru pro zahraniční věci a v Delegaci ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist