"Ženy jsou hnací silou růstu zaměstnanosti v Evropě a pomáhají nám dosahovat našich ekonomických cílů, avšak stále existuje velké množství překážek, které jim brání v tom, aby mohly v plné míře realizovat svůj potenciál," řekl Vladimír Špidla, evropský Komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. "Z 8 milionů pracovních míst, které byly v EU vytvořeny od roku 2000, bylo 6 milionů obsazeno ženami a 59 % vysokoškolských absolventů tvoří dnes ženy. Avšak i když ženy nyní v oblasti dosaženého vzdělání a evropské celkové míře zaměstnanosti předčí muže, jsou stále nedostatečně placeny a vydělávají v průměru za hodinu práce o 15 % méně než muži."
Podle zprávy míra zaměstnanosti žen nyní dosahuje 56,3 % - tj. je o 2,7 bodů nad úrovní z roku 2000 - ve srovnání s růstem o 0,1 procentního bodu u mužů ve stejném časovém období. Míra zaměstnanosti žen nad 55 let se mnohem rychleji zvyšovala než u mužů a nyní dosahuje 33,7 % - téměř o 7 procentních bodů více než v roce 2000.
Ačkoli je počet žen, které dokončují vysokoškolské vzdělání vyšší než počet mužů, jejich míra zaměstnanosti zůstává o 15 procentních bodů nižší než u mužů a ženy se stále musejí potýkat se skutečností, že za svoji práci dostávají o 15 % menší plat. Růst zaměstnanosti žen je možné sledovat zejména v odvětvích a na pracovních pozicích, v nichž převažují ženy a které jsou obecně méně placeny. Ženy se také potýkají s většími obtížemi při obsazování rozhodovacích pozic. To je v rozporu s výsledky průzkumu Eurobarometru zveřejněného v lednu 2007, kde velká většina Evropanů uvedla, že je potřeba více žen v manažerských pozicích (77 %) a v Parlamentu (72 %). Zpráva z roku 2007 jasně uvádí, že k plnému využití produktivního potenciálu pracovní síly lze učinit více.
Rovnováha mezi pracovním a soukromým životem je vyzdvižena jako klíčová oblast při dosahování větší rovnosti žen a mužů. Je pozoruhodné, že míra zaměstnanosti žen ve věku 20-49 let u žen s dětmi klesá o 15 procentních bodů, zatímco u mužů se o šest procentních bodů zvyšuje. U žen je navíc ve srovnání s muži (7,7 %) nepoměrně vyšší výskyt práce na částečný úvazek (32,9 %).
Zpráva objasňuje, že lepšímu vyvážení pracovního a soukromého života brání různé překážky, včetně nedostatečných služeb v oblasti poskytování péče o děti, finančních faktorů, kariérních překážek, rizik ztráty kvalifikace, obtíží při návratu do zaměstnání a tlaku, podřizovat se stereotypním představám.
Protože větší rovnost závisí na vyváženějším rozdělení soukromých a rodinných odpovědností mezi ženy a muže, je zásadně třeba přezkoumat stávající ustanovení o rodičovské dovolené. Ve zprávě se také uvádí, že politiky rovných příležitostí musí být v období 2007-2013 aktivně podporovány strukturálními fondy. Nový program financování PROGRESS obsahuje oddíl věnovaný rovnosti žen a mužů. Zpráva zdůrazňuje důležitost účinného provádění všech příslušných právních předpisů.
Spolu s roční zprávou Evropská komise vydává dvě nezávislé studie akademických odborníků. První zkoumá platové rozdíly mezi ženami a muži a bude doplněna sdělením Komise plánovaným na léto. Druhá se zabývá postavením znevýhodněných žen a hlediskem rovnosti žen a mužů v oblasti chudoby a sociálního vyloučení.
V souvislosti s Mezinárodním dnem žen se bude otázkou žen v rozhodovacích procesech zabývat konference na vysoké úrovni organizovaná Evropskou Komisí dne 6. března v Bruselu. Akce se zúčastní více než 200 účastníků, z toho pět členek Komise a ženy, které zastávají významné pozice v hospodářské sféře.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist