Gaudeamus Komerční banky. Je to studentské konto a také úvěr na studium pro studenty vysokých škol a vyšších odborných škol v tuzemsku i v zahraničí. Je zpravidla poskytován hotovostně, ale je ho možné čerpat i bezhotovostně na úhradu školného. Hlavní podmínkou úspěšné žádosti o úvěr je existence studentského konta Gaudeamus či jiného nepodnikatelského běžného účtu vedeného u Komerční banky. Celkový objem úvěru je minimálně 50 tisíc korun a maximálně 150 tisíc korun při možnosti odložení splácení na dobu po ukončení studia. To je volba, kterou Komerční banka nabízí. Pokud si student vybere splácení až po ukončení studia, je možné navíc zažádat o odložení splátek. To když student například nezíská hned zaměstnání nebo bude muset nastoupit na vojnu. Úvěr však musí být splacen do deseti let od čerpání.

Pokud se jistina úvěru splácí až po ukončení studia, tak student během studia platí pouze úroky z vyčerpané jistiny úvěru a po ukončení studia splácí jistinu anuitními splátkami.

Čerpání úvěru je buď jednorázové, nebo postupné každoroční podle požadavků klienta, které jsou uvedeny ve Smlouvě o úvěru. Minimální čerpání je však 20 tisíc korun. Splatnost úvěru je od půl roku až do deseti let. Na tento úvěr je stejně jako pro většinu jiných úvěrů potřeba ručitele. Komerční banka samozřejmě na prvním místě preferuje rodiče studenta a ručitelský závazek se sjednává na celou výši poskytnutého úvěru.

Je možné si půjčit i 500 tisíc korun. Takový úvěr se čerpá jednorázově a splátky začínají bezprostředně po čerpání úvěru.

Výše úroků se pohybuje mezi 7,5-10,9 procenta a výpočet je závislý na takzvaném časovém charakteru úvěru. Nejnižší úrok bude platit student, který splatí úvěr do jednoho roku od čerpání, nejvyšší úročení je při 5 letech studia a 5 letech splácení. Úvěr je možné splácet i mimořádně. Student má možnost mimořádných splátek ještě během studia. Předčasné splácení je nejenom bez sankcí, ale dokonce vede ke snížení úroků z úvěru.

Zpracování a vyhodnocení žádosti o úvěr je zdarma, za správu se účtuje je 50 korun měsíčně, změna podmínek vymezených ve smlouvě z podnětu klienta stojí tisíc korun.

Úvěr ke kontu Amos. U Union banky je určitou obdobou k úvěru Gaudeamus. Je ho možno získat pouze ke kontu Amos. Splatnost je maximálně do 6 let a přesný splátkový kalendář je součástí úvěrové smlouvy. Úvěr je úročen 11 % a je potřeba jej zaručit dvěma ručiteli, nejlépe rodiči (každý je brán zvlášť, takže rodina není pro banku jeden ručitel). Pokud jeden z rodičů nebude ručit, je možné nalézt ručitele i mimo rodinu. Ručitele však pravděpodobně zarazí, že musejí podepsat směnku, kde není uvedena ani dlužná částka, ani doba splatnosti. Banka tento šokující postup vysvětluje tím, že neví, jakou část úvěru bude ještě třeba splatit.

Na rozdíl od úvěru Gaudeamus se u Union banky úvěr začíná splácet hned po čerpání, a to nejen jistina, ale i úroky.

Studentská konta jsou další variantou, jak si během studia půjčit peníze. Dávají totiž možnost využití kontokorentu, ze kterého lze hradit běžné měsíční výdaje. Konta jsou nabízena většinou studentům vysokých škol (někdy studentům vyšších odborných škol, studentům středních škol jen výjimečně), zpravidla do 26 let. V současnosti studentské konto poskytuje Komerční banka pod názvem Gaudeamus, Česká spořitelna má Sporostudent, u ČSOB se jmenuje Studentské konto, eBanka nabízí program Student a Union banka účet Amos. Dobíhají ještě dva studentské programy u bývalé IPB banky a bývalé Bank Austria. Tyto dvě banky se sloučily s jinými bankami a jejich programy už se nenabízejí.

Výhodou studentských kont je to, že za některé služby se neplatí. U všech (kromě Studenta u eBanky) je zdarma například vedení účtu, zvýhodněné je i používání GSM bankingu nebo telebankingu.

Kontokorenty banky poskytují od 5 do 10 tisíc korun, někdy okamžitě po založení konta, jindy po třech měsících, ve většině případů bez nutnosti ručitele. K založení kont je potřeba průkaz totožnosti, potvrzení o studiu a u vysokoškoláků vysokoškolský index.

Neúčelový spotřebitelský úvěr je pro studenty nejméně dostupnou cestou financování studií. Pro jeho získání musí být student buď výdělečně činný, nebo o něj musí žádat rodiče. Podmínkou je totiž dostatečný příjem žadatele. Úročení je zde navíc vyšší, neboť jde o půjčku bez udání účelu. Pohybuje se mezi 9,5-19,0 % a doba splatnosti se pohybuje do 6 let. Musíme připočítat i poplatky, které si banky rády účtují. U většiny bank musíte kromě poplatku za vedení úvěrového účtu zaplatit i poplatek za vyřízení úvěru.

Pokud studenti s doložitelnými příjmy seženou ještě bonitní ručitele, mohou se pokusit o získání úvěru až do 500 tisíc Kč (bez ručitele se bezúčelová půjčka pohybuje do 120 tisíc Kč). V řadě bank lze tuto půjčku obdržet ze dne na den či dokonce přímo na počkání. Je to však hlavně v případech, kdy na účet chodí pravidelné příjmy. Jinak musí žadatel doložit potvrzení o příjmech.

Pokud bychom měli hodnotit přístup bank k financování studia, není to žádná sláva. Přitom většina studentů vysokých škol jsou budoucí zaměstnanci na vyšších postech, v některých případech i se statisícovými příjmy. A pokud budou spokojeni s bankou, která jim půjčí na studia a budou u ní několik let zadluženi, pravděpodobně od banky neodejdou a přinesou jí nemalé zisky. Zatím však jsou studium ochot-ny úvěrovat jen dvě banky. Studentům nezbývá než doufat, že se časem nabídka obohatí. Pokud dojde k zavedení školného, tak by se úvěr na studium měl stát samozřejmostí.

Jaroslav Münster, FiM - Finanční marketing

Studuj, ale plať

Složili jste úspěšně zkoušky, ale nepřijali vás pro velký počet uchazečů? Pokud si studium zaplatite, můžete na školu nastoupit. Týká se to především univerzit, kde poptávka vysoko převyšuje nabídku. Na Masarykově univerzitě v Brně zaplatí student pedagogické, právnické a filozofické fakulty každoročně 30 000 Kč, studenti medicíny sáhnou do kapes hlouběji: 70 000 korun a všichni po celou dobu studia. Pražská Univerzita Karlova je milosrdnější. Za peníze budou studenti studovat v 1. ročníku, a pokud dosáhnou vynikajících studijních výsledků (žádná trojka a průměr maximálně do 1,5), v dalších ročnících budou již studovat zadarmo. Ke studiu na Husitské teologické fakultě si musí připravit 15 tisíc, na práva 35 a na Filozofickou fakultu 52 tisíc korun. Budoucí lékaři se "prohnou", protože zaplatí 90 tisíc korun. Platící studenti nemají nárok na kolej a sami si hradí sociální a zdravotní pojištění.

Na všech vysokých školách nadále platí, že takzvaní věční studenti, kteří nedokončí studium v řádném termínu, si za každý započatý semestr připlatí 7000 korun.

Na Slovensku platí školné od letošního dubna "dálkoví studenti". Výše školného se pohybuje od 10 do 70 % průměrných ročních nákladů na studenta (dotace na hlavu je zhruba 60 tisíc slovenských korun). Rektor může ulevit studentům s vynikajícím prospěchem, zdravotně postiženým nebo studentům ze sociálně slabých rodin. Naopak ale může zvýšit poplatky těm, kteří si bez pádných důvodů studium prodlužují.

Jak se platí ve světě? V současné Evropě existují dva hlavní modely financování veřejných vysokých škol. K prvnímu typu, kde veškeré náklady nese stát, patří Dánsko, Řecko, Lucembursko, Finsko, Švédsko, Norsko a Německo. Ve druhé skupině, kde studenti platí část nákladů, jsou Belgie, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko, Velká Británie, Island a Lichtenštejnsko a od letoška i Rakousko.

Školy a zákony. Zákon o vysokých školách byl přijat v roce 1997 (následné novelizace byly odmítnuty).

Návrh poslance Petra Matějů na zavedení školného zamítl Parlament 13. 4. 2002.

Návrh nového školského zákona zamítl Parlament 25. 4. 2002.

Ministr školství neprosadil v Parlamentu přidělení 940 milionů ze státního rozpočtu na zvýšení platů učitelů.

Další návrh školského zákona bude předkládat nový ministr zřejmě ve 4. čtvrtletí 2002.

VLADIMÍRA BOHATOVÁ

Náklady na vysokoškolské studium

Ubytování - 900 korun

Strava - 2500 korun

Doprava - 800 korun

Knihy, pomůcky - 400 korun

Celkem za měsíc - 4600 korun

Pozn.: Jde o orientační čísla, skutečné náklady jsou u každého jednotlivce jiné

Náležitosti studentských kont
FiM - Finanční marketing

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist