Malátnost a ochablost, na něž si s přechodem zimy do jara stěžuje většina lidí, není v žádném případě známkou lenosti nebo neochoty vykonávat jakoukoli práci. Podle Wolfganga Hartha, alergologa a psychoterapeuta z berlínské kliniky Vivantes, má zcela přirozené příčiny.

unava_LW.jpg"Při příchodu teplejšího ročního období dochází v organismu k zásadním změnám ve výměně látkové," upozorňuje. Mimo jiné kvůli delšímu dennímu světlu, jež ovlivňuje spánkový rytmus lidského jedince. Přitom jde o ryze individuální záležitost, někdo má větší potřebu odpočinku na lůžku, jiný zase menší. Obecně však platí, že jsou v tomto ohledu ženy na tom hůře než muži, častěji trpí spánkovou deprivací.

S příchodem jara a jeho doprovodnými příznaky se obtížněji vyrovnávají lidé, kteří jsou citliví na jakékoli změny počasí, pacienti s depresemi, migrénami a rovněž ti, jež trápí silné kolísání krevního tlaku. Ovšem, jak uvádí Wolfgang Harth, zmírnit dopady jarní únavy dokáže v podstatě každý. Jen chtít.

Jak s únavou bojovat

Téměř zázraky dokáže udělat zásadní změna jídelníčku a stravovacích návyků. Větší konzumace zeleniny, ovoce a balastních látek, jež v bohaté míře obsahuje třeba celozrnné pečivo.

"Při teplejším počasí už tělo nespotřebuje tolik energie, jako když musí čelit chladu," podotýká lékař. Naopak těžká strava mu činí potíže. Leží v žaludku jako kámen a její trávení organismus nadbytečně unavuje."

Zkušený praktik má výhrady také proti odpolednímu zdřímnutí. Nic nevyřeší. Naopak může negativně ovlivnit potřebný noční spánek. Lepší je vnést do denního života jasná pravidla a hlavně je dodržovat. Vstávat ráno v pravidelnou hodinu, kvůli probuzení střídat sprchování horkou a studenou vodou a až do večera naplňovat osobně naordinovaný program, jenž dokáže z velké míry potlačit i pouhé pomyšlení na jarní únavu.