Nerovnosti mezi muži a ženami, které podle mnohých stále existují, lze vypozorovat hlavně v oblasti násilí, ať už jde o domácí násilí na ženách nebo o obchod se ženami a dívkami. Došlo sice k významným pozitivním změnám při řešení ochrany obětí domácího násilí, z nichž je více než 95 procent žen, čísla jsou ale stále varovná.

nasili_LW.jpgPodle výzkumů se každá čtvrtá žena setkala s domácím násilím, souhrnný statistický údaj, co se týče domácího násilí, však neexistuje, protože trestné činy nelze jasně oddělit a také velice často zůstávají utajeny. "Čísla, zda dochází ke snížení trestné činnosti v oblasti domácího násilí, budeme znát až na koci roku, ale budou samozřejmě velmi omezené z hlediska latentnosti domácího násilí," uvedla Ivana Spoustová, právnička proFemu, konzultačního střediska pro ženské projekty.

Od ledna tohoto roku vstoupil v platnost zákon o tzv. vykázání násilné osoby. Zarážející je, že v prvních dvou měsících byly každý den vykázány téměř tři násilné osoby ze společného násilí a domácnosti. "Do půlky února došlo ke 122 vykázáním násilných osob, z čehož vyplývá, že policie s novým zákonem pracuje dobře. Otázkou zůstává, jak potom rozhodují soudci apod.,".komentovala Spoustová.

"Je potřeba na počet vykázaných osob reagovat a vzít v úvahu také údaje, kde se domácí násilí nejvíc vyskytuje - většinou je násilníkem muž a drtivá většina obětí jsou ženy, které jsou třeba na mateřské dovolené, nebo se starají o malé děti," řekla právnička. "Určitě je rozdíl také v krajích, podle prvních součtů bylo nejvíce vykázání v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, takže rozdíly určitě existují a závisí na spoustě dalších faktorů," dodala.

V boji proti násilí páchaném na ženách rozhodla Rada Evropy o konání celoevropské kampaně, jejímž cílem je dostat tuto problematiku do širšího povědomí veřejnosti. Pod sloganem "zastavte domácí násilí na ženách"odstartovala kampaň, kterou pro ČR koordinuje poslankyně Anna Čurdová. "Problém domácího násilí vidím v postoji společnosti, ve výchově a hlavně v působení médií, kvůli kterým má společnost na násilí značně posunutý pohled," uvedla Čurdová.

"Myslím si ale, že nový zákon rozhodně pomůže. Sice zatím řešíme nějaké problémy v oblasti intervenčních center, kde se s novou legislativou teprve učí pracovat a většinu klientek spíše odkazují na neziskové organizace, ale jako celek je zákon možno hodnotit pozitivně," shrnula Čurdová.