Proměnlivé jarní svátky, které nemají své pevně kalendářem stanovené datum, jsou takovým malým testem, jak moc to s námi jaro již myslí vážně. Kolikrát jsme již o Velikonocích vyráželi do přírody v krátkých rukávech a často jsme se zase probudili do zasněženého "bíla" za oknem. Velikonoce mohou být již koncem března nebo v dubnu, a to podle toho, na který den připadne neděle po prvním jarním úplňku. Tento rok připadá první úplněk po jarní rovnodennosti na 2. dubna, a proto budeme slavit Neděli velikonoční 8. dubna.

Křesťanské Velikonoce

jezis_LW.jpgPro křesťany jsou Velikonoce nejdůležitějším svátkem - oslavou vzkříšení Ježíše Krista. Proto jsou Velikonoce považovány za symbol nového života, vítězství spravedlnosti nad křivdami. Připravují se na ně čtyřicetidenním půstem, který začíná Popeleční středou. V tento den přicházejí věřící do kostela ke zpovědi a kněz jim sype na čelo popel do tvaru kříže.

Svatý týden začíná Květnou nedělí, kdy se chodí v průvodech, následuje Škaredá středa a potom Zelený čtvrtek - Poslední večeře Páně. Na Velký pátek mají křesťané přísný půst - tento den je totiž dnem odsouzení, popravy i pohřbu Ježíše Krista. Na Velký pátek se slouží mše bez varhan a zpěvů, čtou se pašije (části evangelií). V kostelích nejen nezní varhany, ale nezvoní ani zvony (říká se, že "odlétají do Říma"), na oltář se nekladou květiny ani svíce. Na Bílou sobotu se nekonají žádné bohoslužby a křesťané očekávají Velikonoční noc. Velká noc ze soboty na neděli je oslavou toho, že Ježíš vstal z mrtvých a vystoupil z hrobu. Bylo to podle Bible za svítání prvního dne v týdnu (prvního dne po sobotě, která byla posledním dnem týdne podle židovského kalendáře). Proto byla neděla nazvána dnem Páně.

Co nám zůstalo z křesťanských tradic

Velikonočním pondělím začíná tzv. velikonoční doba, která trvá padesát dní. Na velikonoční pondělí ještě dnes obcházejí chlapci s pomlázkami a koledují. Za očišťující akt vyšlehání se přirozeně musí platit - dárky a vejci. Vajíčko samo nese symboliku rodícího se života. Jako dárek musí být vajíčko plné a omalované. Tradiční je červená - krásná barva, barva života. Proto se omalovaným vajíčkům říká kraslice.

Kraslice jsou něco jako národní kroj

velikonoce_LW.jpgZpůsob zdobení kraslic se liší podle krajových zvyků. Nejrozšířenější a patrně nejstarší je technika zdobení voskem. Klasické červené kraslice se zdobily vyrýváním bílých vzorů. Tento způsob se používá dodnes v jižní a západní oblasti Čech, na Chodsku. Ke zdobení se využívají v podstatě pohanské motivy - slunce, postavy, zvířata. Na Moravě se zase kraslice zdobí motivy z výšivek - známé granátové jablko, úponky různých rostlin.

Možná ani nevíte, proč pečete beránka

Staré zvyky našich předků přetrvávají dodnes, aniž si uvědomujeme jejich význam. Velikonoční beránek v křesťanské církvi znamená symbol Beránka Božího - Krista. O velikonočních svátcích připravujeme kromě malovaných vajíček a sladkého velikonočního beránka či zajíčka také velikonoční bochánek - mazanec, velikonoční cop s vajíčky, jidáše či velikonoční nádivku (říká se jí také "hlavička"). Beránek bývá ozdoben bílou nebo čokoládovou polevou, pravé jidáše se zase po upečení pokropí medem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist