Z porovnání DNA z krevních konzerv zabavených u zkorumpovaného lékaře Eufemiana Fuentese a DNA, kterou německý cyklista Jan Ullrich na podzim odevzdal policii, vyplývá, že tento bývalý šampión byl skutečně zapleten do loňského dopingového skandálu ve Španělsku.

Bonnský státní zástupce Friedrich Apostel v úterý řekl, že krevní konzervy "nepochybně" patřily bývalé sportovní hvězdě. Ullrich ukončil před pěti týdny závodní kariéru a spojitost s dopingovým skandálem dosud rázně odmítal.

"Měli jsme devět krevních konzerv, které jsme mohli porovnat s DNA. Ullrichova totožnost se prokázala," uvedl Apostel. To ještě není důkaz pro doping, ale podle Apostela jasně ukazuje, že Ullrichova krev byla u Fuentese uskladněna.
Některé krevní konzervy, zabavené u Fuentese na madridské klinice loni v květnu při akci zvané Operación Puerto, nesly označení Jan, Číslo 1 či Rudyho syn. Rudy Pevenage byl Ullrichův dlouholetý poradce.

Podezřelých cyklistů ze spolupráce s Fuentesem bylo bezmála šedesát. Ullrich a spol. proto přišli o start na slavné Tour, před níž byl německý jezdec velkým favoritem. Nedlouho poté svého kapitána propustil i jeho zaměstnavatel stáj T-Mobile.
Právníci třiatřicetiletého Němce v reakci na dnešní výsledky srovnání DNA poukázali na možnou manipulaci s Ullrichovou krví. Navíc to nepovažují za žádný důkaz.

"Po nesrovnalostech při vyšetřování ve Španělsku i u (mezinárodní federace) UCI je dost dobře možné, že toto zdánlivé odhalení je výsledkem manipulace," uvedl Ullrichův advokát Johann Schwenn.
Prokuratura v Bonnu vyšetřuje, zda Ullrich svým chováním bývalého zaměstnavatele T-Mobile nepodváděl. Podle Apostela se zatím nedá říci, zda a případně kdy bude podána žaloba.