dalmácie
Snímek: HZ

Katedrála sv. Jakuba, stojící na jednom z nejhezčích náměstí v zemi, dodnes vydává svědectví o kulturním ovlivňování mezi severní Itálií, Dalmácií a Toskánskem. Nádherná památka byla zapsána v roce 2000 na seznam světového dědictví UNESCO.

Sto let práce
Stavba trvala víc než sto let, mezi roky 1431 a 1535 se na ní vystřídali tři hlavní mistři. Francesco di Giacomo, Georgius Mathei Dalmaticus a Niccolo` di Giovanni Fiorentino museli vyvinout na tu dobu ojedinělé techniky a postupy, aby vytvořili klenbu a kopuli. Stavba začala ve stylu benátské gotiky a dokončena byla v toskánské renesanci. Po prvních deseti letech stavby zvolili roku 1441 radní za hlavního architekta Juraje Matvejeva Dalmatinace, jak znají svého mistra v Chorvatsku. Při procházce Šibenikem i dalšími městy na pobřeží narazíte častokrát na jeho jedinečný kamenický rukopis.
Dalmatinac změnil původní koncept: zvětšil postranní loď a apsidy, začal stavět kopuli, ozdobil chrám skulpturálními dekoracemi. Když roku 1475 zemřel, zbývalo mnohé dokončit. Fiorentino se držel zvolených postupů, pokračoval však v čistě renesančním stylu. Kopule, sochy sv. Michala, Jakuba a Marka a střecha vznikly pod jeho vedením. Ani on se dokončení díla nedožil, zemřel roku 1505. Posledních třicet let doplňovali stavbu k finální dokonalosti mistři z Benátek a Zadaru. Vysvěcena byla roku 1555.

Nic než kámen
Katedrála je celá z kamene. Stavitelé dokonce nepoužili ani jiný spojovací materiál. Zvlášť při sestavování kamenných desek a žeber střechy a klenby to vyžadovalo od stavitelů nejen úžasnou zručnost, ale i dávku odvahy. Jedná se o trojlodní baziliku, jejíž zadní část uzavírají tři apsidy a obdélníková sakristie. Tato část, spolu se zdmi, klenbami a kopulí, byla sestavena v podstatě jednoduchým způsobem, který poprvé použil právě Dalmatinac: všechno do sebe geniálně zapadá díky dokonale opracovaným kamenům. Pod jeho vedením také vznikl nejpůsobivější moment venkovní výzdoby: věnec 74 hlav, patrně význačných měšťanů. Severní fasádu kostela s gotickými okny rozdělují pilíře. Boční portál zdobí nízké pilíře se sochami lvů, Adama a Evy a světců. Snad nejúžasnější částí chrámu je střecha a kopule. Střecha centrální a boční lodě tvoří půlkruhovou klenbu, viditelnou zvenku i zevnitř kostela.

Pohled z výšky
Interiér katedrály může být pro milovníky honosně zdobených kostelů zklamáním. Uvnitř působí sv. Jakub spíš prostě, ale celkově impozantní prostor tento pocit zaplaší. Vnitřek je diagonálně rozdělen na přední část pro věřící a zadní část s presbytářem, dvěma malými otevřenými galeriemi a svatyněmi. Gotické arkády člení prostor pro obyčejné lidi na tři lodě.
Po prohlídce přejděte přes kamenné náměstíčko a sedněte si ke stolku protější restaurace v podloubí staré renesanční radnice. Můžete kostel vnímat v rámci urbanistického celku. Pokud jej chcete spatřit v jeho majestátu, vyšplhejte se starými uličkami vzhůru k jedné z šibenických pevností. V sousedství mořského nábřeží se vám ona bílá perla vyloupne.

(dr)

Informace
Chrovatské turistické sdružení
Krakovská 25, Praha 1
tel.: 222 211 812, 222 210 793
e-mail: info@htz.cz  
http://cz.croatia.hr  

www.sibenik-tourism.hr  
www.sibenik.hr