lienau_LW.jpgFakt, že se diskriminace děje, nelze popřít. Za příklad mohou sloužit i diskuze k článkům zveřejněným na toto téma. "Argumenty, že zaměstnavatel je chudák, když přijme mladou ženu, ona po čase porodí dítě a on na to bude doplácet, jsou zcela běžné. Když ale vezmeme tuto argumentaci vážně, ženy by se vůbec neměly ucházet o práci, protože jsou prostě nevýhodnou investicí do budoucnosti. Jak chce mladá žena dokázat, že nechce děti, ale kariéru? Má se chodit ucházet o práci se sterilizačním potvrzením? To překračuje všechny meze...," komentuje Marie Lienau, ředitelka proFemu.

"Mojí ženy se na děti ptali, když se ucházela o práci ve státní správě - na městském úřadě, a není to tak dávno. Samozřejmě je to protizákonné...," uvádí příklad právník proFemu David Šmíd.

Antidiskriminační zákon, který měla ČR přijmout už při svém vstupu do EU a nyní jí kvůli neexistující normě hrozí sankce, však podle něj nic neřeší. "Pokud antidiskriminační zákon projde sněmovnou v této navrhované verzi, tak ho tedy budeme mít, ale to je asi tak všechno...," říká. Nedostatky vidí v neexistenci pozitivních opatření, což podle něj ve finále zakonzervuje daný stav. "Zákon nenutí nikoho k prosazování žen, etnických menšin, zdravotně postižených atd. do nějakých funkcí. A grandiózní věc je veřejný ochránce práv, který by měl mít v kompetenci i ochranu, tedy rovné příležitosti, čímž se podle mě jeho pravomoc jen zbytečně rozštěpí," vysvětluje.

stehlikova_LW.jpg"Říkat, že zákon nic nezmění, znamená nemít přehled o tom, v jakém stavu právo je. Standardy Evropské unie jsou nesmírně přísné a precizní a věřím tomu, že zákon těchto standardů dosáhne a bude tak průlomový. Obsahově se díky němu vymezí pojem diskriminace a právní prostředky ochrany před diskriminací. Jde o to udělat ten první krok, a pokud se to povede, můžeme proces prohlubovat. Důležité je, že zákon má reálnou šanci projít a musíme také plnit programové prohlášení," oponuje ministryně Džamila Stehlíková (SZ).

"Vlastně to přesně vystihuje přísloví: Vlk se nažral, koza zůstala celá. Česká republika musí zákon odsouhlasit, protože jinak bude platit velké pokuty, ale když bude odsouhlasen, nic nezmění," míní Lienau.

"Plně s tímto názorem souhlasím. Je to osekané a neúplné - v podstatě tak, aby znění vyhovovalo ODS a aby zákon prošel Senátem. Je ale pravda, že v globálu nic nevyřeší," potvrdila poslankyně Anna Čurdová (ČSSD).

"Právo je minimum morálky a v tomto případě by mělo právo morálku předběhnout, aby si společnost uvědomila, jak se chovat ke skupinám, které mohou být částečně diskriminovány, a vycházet jim vstříc. V praxi to tedy znamená tvořit místa s možností polovičního pracovního úvazku a vytvářet podmínky pro zaměstnání žen, které mají děti, nebo ještě lépe vytvářet podmínky, aby se ženy nebály mít děti," navrhuje Šmíd.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist