I na našich pultech se kolem velikonočních svátků začnou objevovat druhy masa, na něž nejsme běžně zvyklí. Skopové, jehněčí, králičí a kůzlečí maso je ve středomořské kuchyni zcela běžné. Odborníci na výživu je doporučují pro jeho snadnou stravitelnost a nižší obsah tuku. Proč si je nepřipravit alespoň občas i u nás.

Nejlépe dostupné bude maso králičí. Při nákupu si vyberte nejradši hřbet a zadek (kýtu). Pěkný králičí hřbet vám vystačí na porce asi pro dvě osoby. Při přípravě králičího masa dbejte na to, aby se maso nevysušilo. Můžete vyzkoušet originální recept z italské Apulie (Puglia).

Králík s bylinkami a rozmarýnovými brambory

Připravte si králičí hřbet naporcovaný asi na tři části, kýtu rozdělte na polovinu. Maso zprudka opečte na olivovém oleji, v němž jste předtím nechali osmahnout cibuli nakrájenou na kolečka a česnek nakrájený na plátky (pozor, nekrájet na drobno!). Přidejte bazalku, oregáno a tymián. Chvíli duste pod pokličkou. Potom přilijte prolisovaná rajčata (koupíte v konzervě či tetrapakové krabici) a promíchejte. Nechte dusit pod pokličkou na mírném ohni asi 40 minut.

Rozmarýnové brambory připravíte z oloupaných syrových brambor, nakrájených na tenké plátky. V zapékací misce smícháte brambory s olivovým olejem a cibulí nakrájenou na kroužky. Z pěti větviček rozmarýnu otrháte do misky lístky a vše v zapékací míse znovu promícháte. Pečete ve středně předehřáté troubě asi 40 minut. Poté brambory vyndáme z trouby a posypeme větším množstvím strouhaného sýra (pecorino, parmezán nebo grana padano). Promícháme a ještě trochu posypeme sýrem, aby se vytvořila na povrchu po zapečení kůrka. Dáme zpět do trouby a zapékáme ještě asi 15 - 20 minut, aby byly brambory dostatečně měkké. Nenechte se splést - budou tak trochu "al dente", jako bývají italské těstoviny.

Kombinaci červeného králíčka a voňavých rozmarýnových brambor si výtečně vychutnáte s plným bílým vínem Vernaccia di San Gimignano (jedno z toskánských DOCG, průměrná cena 12 - 15 Eur za láhev,).

Jehněčí nejvyšší kvality - z Pauillacu

jehneci_kyta_LW.jpgJehněčí a skopové maso může odradit výraznou vůní i chutí. Pokud ale zvolíte vhodný způsob přípravy, bude vám stejně jako Francouzům připadat křehké a šťavnaté. Na Velikonoce si Francouzi dopřávají jehněčí nejvyšší kvality - z Pauillacu. Maso tamních jehňat je velmi jemné, neboť jsou krmena mlékem. Proto je nejlepší připravit maso z kotlet nebo kýty co nejjednodušším způsobem:

Maso jemně naklepeme přes mikroténový sáček a obalíme ve směsi provensálských bylinek. Potřeme olivovým olejem a necháme několik hodin v ledničce odležet. Poté již jen zprudka opékáme na pánvi nebo grilujeme z obou stran na roštu. Podáváme s bramborovou kaší.

K jehněčímu podáváme suché bílé víno, nejlépe Graves (Bordeaux - Sémillon, Sauvignon Blanc) nebo červené Pauillac (Bordeaux - Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc).

V kraji Bordeaux patří ke specialitám pečené jehněčí koleno nebo jehněčí kotlety s petrželovou krustou. Jehněčí a skopové maso nezapomeňte vždy podávat na předehřátém talíři. Kůzlečí maso připravujeme podobně jako jehněčí, oblíbený je kůzlečí hřbet nebo hrudí s nádivkou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist