K vyhodnocení mamogramů se v posledních letech začala používat nová technologie, tzv. CAD - computer added detection, čili stanovení diagnózy pomocí počítačů. Tyto systémy se ve světě úspěšně rozvíjí, ale pro Českou republiku jsou velmi nákladné a s ohledem na jejich přínos nevýhodné. Rozhodně totiž nenahradí práci lékaře, jejich cílem je pouze upozornit na možné sporné místo.

mamografie_LW.jpgStudie zveřejněná v časopisu New England Journal of Medicine doktorem Ferrisem Hallem ve středu přišla s prohlášením, že radiologové používající ke své práci počítač častěji popsali benigní nádor jako rakovinný. Falešný pozitivní výklad nádoru pak vyžaduje další skeny a vede k nepotřebné biopsii, čímž se zbytečně zvyšují náklady na léčbu rakoviny.

V České republice se nová technologie zatím nevyužívá. "Já jsem tuto techniku viděla v chodu jen jednou a to jenom na zkoušku, v Čechách se jinak nevyužívá a nemyslím si, že bychom se měli tímto směrem někdy vydat," komentuje zprávu doktorka Marcela Pěchotová z Fakultní nemocnice Plzeň - Bory.

"Zatím tuto techniku nemáme, nepovažujeme ji za důležitou. U nás screeningová vyšetření vždy vyhodnocují dva lékaři nezávisle na sobě, což je podle nás dostatečné. O zavedení počítačů informace nemám, i když je fakt, že na kongresech se na ně pěje chvála. Ale za nutnost to nepovažuji, už jenom kvůli velkým nákladům," dodává Lenka Pleschingerová, doktorka radiodiagnostické kliniky FN Na Bulovce.

Co se týče přesnosti mamografie, existují však jisté rezervy. "Paušálně se říká, že lze přehlédnout asi deset procent karcinomů, i když je mamografie kvalitně udělaná, protože jsou různé typy struktury prsu. Proto mi ve vyhodnocení popisujeme nejenom nález, ale také typ struktury, podle čehož si ošetřující lékař může udělat obraz, nakolik je výsledek jistý. Někdy také velice záleží na klinickém nálezu, který nelze opomenout. Obecně se dá říci, že screening prostě musí provádět zkušení lidé," říká Pleschingerová.

"V medicíně žádná metoda není stoprocentní, některé nádory prostě nejsou vidět, šíří se difuzně, nebo jsou moc malé, schované v mléčné žláze. Část nádorů má tedy úplně negativní mamografii," vysvětluje docent Jan Daneš, přednosta Radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist