vez_LW.jpgZámek Ctěnice se nachází v pražské Vinoři, a svou atmosférou, samotnou velikostí zámečku a přilehlými hospodářskými budovami připomíná spíše venkovské sídlo, než honosný velkopanský palác. Nicméně to neznamená, že by toto zákoutí neskrývalo jistý půvab.

Zámeček ve Ctěnicích přežil několik majitelů, přestál i minulý režim, který se na něm neblaze podepsal, protože v bývalých zámeckých komnatách vybudoval byty, a zlikvidoval většinu starožitného zařízení. Zachránil jej až přechod do vlastnictví města Prahy, a tak se především v posledních létech celý zámecký areál intenzivně opravuje, což mohou ocenit od počátku nové sezóny opět i návštěvníci.

Areál nabízí dvě expozice a to v budově zámečku výstavu o dlouhém století pod vládou Habsburků, a také v Kočárovně unikátní soubor historických drožek a kočárů. V neposlední řadě láká k procházce zámeckým parkem, jenž se částečně renovuje. Ale romantické jezírko s mohutnou vrbou zřejmě pamatuje ještě zámecké pány minulosti.

Budova zámku, původně gotická tvrz, poskytla prostory sbírky mapující mimo jiné vladařskou dráhu rakouského císaře Franze Josefa. A tak se zde představují jeho uniformy, portréty, ale rovněž úctyhodný počet všemožných "suvenýrů" s jeho podobiznou, vyráběných při příležitosti výročí jeho korunovace či narozenin. Nechybí ani několik vzpomínek na "Sissi" a revoluční rok 1848, který zhatil mnohé snahy českých obrozenců. Nejen děti pak ocení dioráma vtipně znázorňující boj o Karlův most právě z roku 1848, kdy jedna pochodující figurka vnucuje ostatním spolubojovníkům pivo.

Ctěnice se sice nemohou pochlubit původním nábytkem, zato se mohou pyšnit velmi vstřícnými průvodkyněmi, které se o historii evidentně zajímají nad rámec svých průvodcovských povinností.

kocary_LW.jpgExpozice Kočárovny neposkytuje služby průvodců, nicméně přehledné a stručné dvoujazyčné označení přesně datuje výrobu vystavených kočárů a drožek, a doplňuje tyto "technické údaje" i o informace, k jakým účelům se dotyčný kočár používal. Nejstarším a nejhonosnějším arcibiskupským kočárům je přes dvě stě let, jeden z nejmladších kočárů, resp. poštovní dostavník ostře žluté barvy s dvěma "kupátky" pak pochází z roku 1930. Návštěvník se seznámí i s tím, jak vypadal nefalšovaný předchůdce taxíku, čili fiakr, a nebo si prohlédne řeznickou drožku sloužící k přepravě poražených zvířat.

kocarovna_LW.jpg

Ani Kočárovna nezapomíná na děti. Na vyvýšené terase si mohou prohlédnout kočáry z ptačí perspektivy, přičemž některé z nich velikostí připomínají spíše mikrobus, ale hlavně se zde nachází několik houpacích koňů a v podstatě "atrapa" drožky s dřevěným koněm, na níž mohou zájemci usednout a chopit se opratí.

Pokud jízda na "drožce unaví", doporučuji se osvěžit v místní kavárně. Obsluha je příjemná a medovník servírují výborný. A onen sladký pocit si ze Ctěnic ostatně odnesete nejen na jazyku...

Návštěvní doba zámku v roce 2007 je:
31. březen - 30. duben: so, ne 10 - 18
květen - říjen: po - ne 10 - 18