V Čechách přibývá neplodných párů. V našich končinách je nyní normální mít první (a většinou jediné) dítě až po třicítce. Je to pochopitelné - nabízejí se nové možnosti pracovního uplatnění, cestování, rozmanitějšího trávení volného času. Proto je dobré snažit se uchovat si své reprodukční zdraví vhodným životním stylem.

Kondice pro miminko

dite_LW.jpgŽena má bohužel narozdíl od muže smůlu v tom, že po třicátém pátém roce rapidně klesá pravděpodobnost otěhotnění. Vajíčka, s nimiž se již narodila, valem ubývají, stárnou a přibývá menstruačních cyklů, v nichž nedochází k ovulaci. Nezbývá než pečovat o tělesnou schránku, aby případné těhotenství nebylo ohroženo špatnou fyzickou kondicí. Před plánovaným otěhotněním by žena neměla kouřit, pít alkohol a měla by být v dobré psychické pohodě. Dlouhodobé stresy, přepínání sil a bujarý noční život mají na otěhotnění větší vliv, než si myslíte.

Důležitá je i strava

Nadváha či obezita prokazatelně snižují fertilitu. Stejně nevhodná je i vychrtlost (BMI menší než 18), kdy může i vymizet menstruace. Udržujte své tělo vhodnou stravou a dostatkem pohybu v dobrém stavu. Zkuste ze svého jídelníčku vyloučit chemicky upravené potraviny, uzeniny, průmyslově vyráběná hotová jídla a tučné, kaloricky vydatné pokrmy. V tomto směru bohužel tradiční česká kuchyně s vepřovou a svíčkovou není ideální cestou.

Myslete na své muže

Naši partneři mají proti nám velkou výhodu - jejich spermie nestárnou, neboť se stále znovu vytvářejí. Mohou se tak stát rodiči třeba i v 60 letech, o čemž svědčí nárůst mediálně známých tatínků šedesátníků. Mají ale jinou velkou nevýhodu - vliv okolního prostředí a životní styl může jejich plodnost dramaticky snížit.

Snížení počtu spermií může být způsobeno působením přílišného tepla na varlata. Proto se mužům nedoporučuje těsné a teplé spodní prádlo, naopak ke zvýšení plodnosti může výrazně přispět pravidelné osprchování genitálií chladnou vodou při každodenní hygieně. Chemické látky v okolním prostředí mají patrně zásadní vliv na klesající mužskou plodnost. Práce s nebezpečnými chemikáliemi by měla být doprovázena zvýšenou opatrností (rukavice, ochranné roušky a další pomůcky). Neztrácejte čas a svého partnera na tato rizika raději upozorněte.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist