Více než 40 % našich občanů tvrdí, že se domluví německy, zhruba stejný podíl ovládá ruštinu. Lidí, kteří se alespoň částečně domluví anglicky, je stále ještě méně - asi 30 % z dospělé populace. Alespoň dvěma světovými jazyky (němčina, angličtina, ruština, francouzština) se domluví skoro 40 % lidí, nejméně jedním z těchto jazyků aspoň částečně vládnou tři čtvrtiny dospělých občanů.

Citované výsledky pocházejí z výzkumu STEM u obyvatel ČR starších 18 let,  který se uskutečnil ve dnech 2. - 10. dubna letošního roku. Respondenti byli vybíráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo 1191respondentů. Znalost cizích jazyků za uplynulých deset let u nás příliš nepokročila. Ubylo lidí, kteří o sobě tvrdí, že se domluví jazyky, jejichž výuka byla v určitém historickém období povinná a důkladná (německy se učila generace vyrůstající za protektorátu, rusky od 50. do 80. let minulého století), naopak jen velmi pozvolna přibývá osob, které jsou schopny se aspoň částečně domluvit anglicky. Je však třeba připomenout, že v průzkumu odpovídali pouze lidé starší 18 let, tedy nikoli z nastupující generace, u níž je znalost angličtiny již mnohem lepší.

Schopnost domluvit se cizími jazyky silně závisí na stupni dosaženého vzdělání. Z lidí, kteří ukončili vysokou školu, se německy domluví tři ze čtyř, právě tak anglicky, a jen o málo slabší je znalost ruštiny. Ve skupinách lidí se základním vzděláním anebo mezi vyučenými jsou podíly osob se znalostí jednotlivých světových jazyků mnohem nižší, německy z nich umí asi třetina, na podobné úrovni jsou znalosti ruštiny a schopnost domluvit se anglicky je ještě slabší.

vyzkum_jazyky.jpg

Graf ukazuje, kolika jazyky ze čtyř vybraných - anglicky, německy, francouzsky, rusky - se naši občané alespoň částečně domluví.