Liberec obvykle turisty láká na Ještěd, ačkoliv se pyšní i jinými zajímavými místy. Za pouhou hodinu jízdy autobusem z Prahy můžete na vlastní oči spatřit nejstarší zoologickou zahradu u nás. Její založení se datuje již do roku 1919. Specializují se v ní na ohrožené druhy, takže tam potkáte živočichy, kteří se u nás jinde nevyskytují. Symbolem Liberecké Zoo zůstává bílý tygr, avšak může mu směle konkurovat například převzácný takin čínský.

tygr_LW.jpgNemusíte si obouvat pevné pohorky, abyste ZOO obešli. Čeká vás totiž příjemná procházka starou částí, kde na uvítanou olízne zájemcům ruce malý poník, protože si zvykl zvědavě strkat hlavu z ohrady. Snese i jemné poplácání, či pohlazení po hřbetě, což se líbí pochopitelně hlavně nejmenším návštěvníkům. Kromě klasických žiraf, slonů a zástupců ptačí říše, stojí v zahradě od konce devadesátých let Pavilon tropů, který obývá fauna tropických pralesů. Na své si přijdou milovníci ještěrek, plazů, nebo také malé opičky tamarína pinčího.

Dolní a očividně nově zrekonstruovaná část zahrady obsahuje největší lákadla pro návštěvníky, a to především opice. Tolik malých opičátek nikde jinde zaručeně neuvidíte. V Liberci se ostatně pyšní největší chovnou skupinou šimpanzů v ČR. Když se vydáte dále cestou nalevo, narazíte na jedny z nejzábavnějších šelmiček, které na světě žijí: surikaty. I při chovu v zajetí, vždy jedna z nich hlídkuje na nejvyšším kameni a otáčí hlavou ze strany na stranu, aby v případě nebezpečí upozornila své soukmenovce. Zatímco ale jedna "pracuje", ostatní se baví, buď se opalují na sluníčku, nebo se perou a pošťuchují. Podobně hravě se chovají i mnohem větší zástupci zvířecí říše - lachtani hřívnatí. Každý den v 15 hodin probíhá jejich krmení, které zpestřuje komentář chovatelů. Lachtani neváhají pro dobrou rybu ani sjet ze skluzavky, na níž se poměrně obtížně vysoukají. Krmení baví je i přihlížející. Chov tučňáků sice vyžaduje velké nároky, nicméně zvláště děti je naprosto zbožňují. V Liberci vsadili na tučňáka Humboldtova, kterého mohou pozorovat díky nízkému sklu i při jeho plavání vodou.

Liberecká ZOO se prostě rozvíjí stejným tempem jako zahrady jiné, a je dobře, že se podílí na záchraně mnohých živočichů.

Prakticky v těsném sousedství ZOO se nachází Botanická zahrada Liberec. Tvoří jí uzavřené pavilóny a venkovní expozice. Těžko ale soudit, která část je výstavnější, nebo atraktivnější. V Liberci totiž pocítíte, že se na expozicích podílejí profesionálové, které práce nesmírně baví.

V záplavě pěnišníků (rododendronů), růží a plaménků si leckterá žena může připadat jako princezna Krasomila. Jen zahradník tu schází. Úhledně vysázených snad více jak dvacet druhů kosatců vypovídá o šlechtitelském umění i o touze člověka po kráse. Japonská zahrada symbolizuje místo rozjímání, a pro Čecha má navíc příchuť exotiky. Stalo se už dobrým zvykem, že "japonské koutky" bývají součástí botanických expozicí. I v Liberci se proto takový najde. Ačkoliv se "krčí" mezi hřbety obrovských skleníků, díky pečlivě propracovaným detailům okouzlí i toho největšího škarohlída.

botanicka-zahrada_LW.jpgZ japonské zahrady se lze volně přesunout na obhlídku skleníků, kde si na své přijdou jak pěstitelé bonsají, tak masožravých rostlin, kaktusů, orchidejí, sukulentů aj. Tady pochopíte dokonalost přírody a poznáte, že ty tzv. pokojové rostliny v přírodním prostředí dosahují dvojnásobných rozměrů. Expozice vhodně doplňují různé vodopády a jezírka, jednoduše nemusíte jezdit až na druhý konec světa, abyste alespoň zprostředkovaně zažili něco neobvyklého.

Až budete míjet při odchodu ze zahrady truhlíky s obrovskými palmami, ani vás nenapadne, že tvoří součást expozice. Ono tady všechno tak nějak vypadá, že vzniklo náhodou, ačkoliv ve skutečnosti za tím stojí mnoho lidské a obdivuhodné práce.

Tipy:

  • Z Prahy odjíždí prakticky každou hodinu autobus ze stanice Českomoravská. Jízdenky je nutné si předem rezervovat.
  • Do ZOO a Botanické zahrady se dostanete tak, že sejdete v Liberci z autobusového nádraží dolů k obchodnímu domu Tesco (žlutohnědá obrovská budova), odkud jezdí tramvaje č. 2 a 3. Vystoupíte na zastávce Botanická - ZOO.
  • Liberecká ZOO má otevřeno: duben-říjen 8-18 hod.
  • Botanická zahrada má otevřeno: od pondělí do neděle 8 - 18 hod. (během letního času)