Většina Čechů zná jeskyně maximálně Koněpruské, avšak v posledních letech nám vyrůstají jako houby po dešti tzv. solné jeskyně. O jejich příznivých účincích na lidský organismus se napsalo již mnohé. Především se doporučují lidem s chronickými kožními chorobami a onemocněním dýchacích cest. Pravidelné pobývání v takové jeskyni totiž nahrazuje mořský vzduch, jenž nám je coby Středoevropanům zcela odepřen.

Není jeskyně jako jeskyně

Pravá solná jeskyně by se měla sestávat výhradně z mořské soli, aby tedy naplňovala avízované účinky. Realita ovšem za teorií pokulhává, řada provozovatelů buduje jeskyně tak, aby ušetřili co nejvíce náklady, a proto se solí mnohdy spíše šetří.

jeskyne_LW.jpg

Jeskyně, kterou jsme navštívili, měla stěny pokryté tím, co si domů kupujeme coby solné lampy, v tomto případě ale úhledně naskládané na sebe. A to vše ústilo do stropu pokrytého pseudovápníky ze sádry. Pod nohama se pak drolila sůl z mrtvého moře, jsme se dozvěděli od samotného provozovatele zařízení. Odpařování soli ze země mělo tedy způsobit onen kýžený zdravotní efekt.

Solné lampy na stěnách nespojovalo nic přírodnějšího než klasický cement. Nechyběl tu ovšem jakýsi solný vodopád, z něhož se odpařovala sůl, a který se měl tím pádem podílet na zlepšení zdravotního stavu návštěvníků.

Každopádně se v jeskyni dýchalo lépe než venku, a v horkém odpoledni osvěžila stejně jako voda v bazénu.

Padesát minut a dost

Jeskyně obvykle poskytují padesátiminutový až hodinový pobyt v řádu za 150 - 200 Kč. Očekává se přitom, že se klient pokojně uloží na lehátko a usne. Mezi dalšími neznámými lidmi ale spát leckdo nedokáže. Navíc na zvláštním lehátku, jehož mechanismus příliš nezajišťuje stabilní polohu. Prostě jakoby lehátka, která kupodivu nebyla omyvatelná, a na něž si leháte v civilním oblečení, sloužila jen k tomu účelu - položit se, nehýbat a spát. Vydržte to ale padesát minut.

Atest pro nejlepší

S ohledem na to, že se jeskyně svou kvalitou dost liší, chtělo by to nějakým způsobem oddělit ty účinné od těch vystavěných spíše pro efekt, než pro reálné účinky na zdraví nemocných lidí. Možná by nebylo od věci, kdyby jejich kvalitu otestoval nějaký odborník.

Rozhodně nechceme zrazovat od návštěvy jeskyně, ostatně dokáže léčit až po delším pobytu, ale asi to chce nejprve získat podrobné reference, aby se zdánlivě ozdravný pobyt nezměnil ve vyhazování peněz.