Růžena Šlemrová roz. Machová
Narozena: 10. listopadu 1886 - Plzeň
Zemřela: 24. srpna 1962 - Praha
Při vzpomínce na Růženu Šlemovou se asi každému vybaví její dvě nejznámější filmové repliky. Ve filmu "Řeka čaruje" říká své dceři svým nezaměnitelným hlasem: " Už slyším, jak se bude říkat, že Elén Koháková si bere Jardu Lebedu." Film "Hostinec u Kamenné stolu" je zase znám její replikou "Dyndera! On loudí".
Paní Růžena se narodila v rodině historika Bedřicha Macha. V touze stát se herečkou ji rodiče podporovali a po maturitě jí dovolili brát hodiny herectví u Otýlie Sklenářové-Malé. V roce 1909 nastoupila do Městského divadla na Vinohradech, kde strávila celý svůj herecký život. V roce 1948 odešla do důchodu.
Svou filmovou kariéru začala už v němých filmech. Ale teprve zvukový film byl pro ni to pravé. Mohla zde uplatnit svůj rozkošný hlas, ve kterém byla ironie, rozhodnost, přísnost, jízlivost, ale i moudrost. Divadelní kritici ji považovali za dramatickou umělkyni, film ji ale až na malé výjimky nabídl převážně komické role. Všechny ty dámy z lepší společnosti, tetinky, maminky, manželky továrníků... dokázala zahrát tak úžasně, že o ní Jaroslav Marvan s obdivem říkal: "To je naše nejmilejší ženská komička s noblesou."
Růžena Šlemrová si zahrála ve více než šedesáti filmech, ale v hlavní roli se ukázala jen jednou. Film se jmenoval "Paní Morálka kráčí městem" a režie se v roce 1939 ujal Čeněk Šlégl. I když se jednalo o nenáročnou komedii, paní Růžena svým báječným výkonem filmové publikum oslnila. Ve filmech měla štěstí na skvělé kolegy a kolegyně: Hugo Haase, Jaroslava Marvana, Vlastu Buriana, Sašu Rašilova, Svatopluka Beneše, Rudolfa Hrušínkého, Jiřinu Štěpničkovou, Lídu Baarovou, Adinu Mandlovou, Annu Letenskou, Antonii Nedošínskou a mnoho dalších. A nutno dodat, že jim byla vždy rovnocenným partnerem.
Své kolegyně udivovala svými šperkařskými modely. Bylo o ní známo, že si na šperky potrpí, a to nemusely být ani z drahých kovů. Měla radost, když si mohla některý sama vyrobit. Jednou přišla na natáčení s nádherným řetězem kolem krku. Kolegyně jí tu nádheru tiše záviděly a hlavně v duchu přemýšlely, kolik to stálo. Až se osmělila Adina Mandlová a začala ten skvost chválit. Paní Šlemrová ji chvíli nechala při tom, že to bylo asi drahé, a potom se zvonivým smíchem přiznala, že si to vyrobila sama a to ze splachovadla na WC.
Narozdíl od některých svých kolegyň měla Růžena Šlemrová své soukromí uspořádané. Provdala se za Roberta Šlemra, který byl členem správní rady filmové společnosti A-B a prožila s ním velmi hezký život. Nikdy ale nevyužila možné protekce ze strany svého muže. Ráda si o svých filmech rozhodovala sama, protože se domnívala, a to oprávněně, že za ni rozhoduje její talent. I když ve filmech byla většinou ženou z velkého světa, v soukromí si na nic takového nepotrpěla. S manželem měli jen jednu zálibu - rádi jezdili do lázní, což na tehdejší dobu nebylo nic zvláštního.
Po znárodnění kinematografie si zahrála ještě v devíti filmech. Už to ale nebylo ono. Pouze Hostinec u kamenného stolu (1948), Dovolená s Andělem (1952) a Stříbrný vítr (1954) byly ještě filmy, které přece jen za něco stály. Poslední film, kde si také naposledy zahrála s Vlastou Burianem, Rudolfem Hrušínský a Hanou Vítovou, se jmenoval Muž v povětří (1955). Měla to sice být komedie, ale působil spíš jako politická agitka. I když jí tedy poté byly nabízeny další role, všechny už odmítala. Sváděla to na to, že jí neslouží zdraví. Většinu času pak trávila mezi svými kolegy v divadle a nevynechala žádnou premiéru.
Růžena Šlemová zemřela 24. srpna 1962 v 76 letech. Bez nadsázky lze říci, že svým vystupováním byla opravdovou dámou prvorepublikového filmu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist