Lidé upouští od klasického modelu rodiny. Mimo manželství se u nás loni narodilo 34 procent dětí, mezi prvorozenými to bylo dokonce 43 procent. Počet narozených nemanželských dětí se přitom stále zvyšuje. Církev se však ideálu rodiny stále drží a bere ho jako nejlepší prostředí pro výchovu dítěte.

Kohabitace, tedy neformální partnerské svazky, a také děti pocházející z těchto svazků, se stávají součástí životního stylu, který přijala za svůj většina společnosti, nebo který je alespoň společností tolerován.

tabulka.jpg

Stejný vývoj lze sledovat i na Slovensku. Vloni se tam mimo manželství narodilo 14 888 dětí, což je nejvíc v historii. Mimomanželská porodnost je ještě výraznější, pokud se srovná s porodností celkovou. Do roku 2002 se na Slovensku počet narozených snižoval, podíl mimomanželských dětí je však stále vyšší. V roce 1991 představoval necelých devět procent, vloni už to však bylo 27,5 procenta.

dite.jpg"Tento vývoj potvrzuje papežovo tvrzení o postupu sekularizmu," komentuje nemanželské děti mluvčí slovenské Biskupské konference Jozef Kováčik. "Lidé žijí, jako by nebylo Boha," říká.

Pro katolickou církev zůstává manželství posvátným prostředím pro narození dítěte. Dítě, které se narodí mimo manželství, podle církve "vždy zůstane božím darem, ale také má právo na oba dva rodiče".

Vývoj tomu však neodporuje. Ve většině případů se totiž mimomanželské děti narodí v partnerských svazcích, které se postupem času přemění na manželství. Pravdou ale také je, že svazků bez manželství stále přibývá. Stejně tak se zvyšuje věk rodících žen a snižuje se počet dětí na jednu rodinu.

Stoupající trend mimomanželské porodnosti je společný pro všechny evropské země. Otázkou jen zůstává, jaký by byl vývoj v samotném Česku, nebýt společensko-ekonomických změn na začátku 90. let.