Většina z nás má pojem "cukrovka" spojený se svou babičkou, která nemůže sladké. Bohužel, výskyt diabetu se v posledních letech celosvětově výrazně rozšířil ve všech věkových kategoriích a odborníci hovoří dokonce o globální epidemii. Na světě žije dnes s touto nemocí téměř 200 milionů lidí a počet nemocných stále stoupá. Kolem roku 2025 se očekává zvýšení počtu nemocných na více než 330 milionů. Velké starosti dělá lékařům nárůst diabetu 2. typu, který souvisí s vyšším počtem obézních lidí. Podle Světové zdravotnické organizace je asi 58 procent případů onemocnění diabetem spojeno s obezitou.

Jak se liší typy diabetu

diabetes.jpgNejčastěji se vyskytuje diabetes 2. typu, který se obvykle objevuje ve vyšším věku. Devět z deseti nemocných trpí diabetem 2. typu. Diabetes je onemocnění spojené s poruchou tvorby inzulínu. U onemocnění 2. typu se sice v organismu inzulín vytváří, ale v nedostatečném množství. Nestačí tak regulovat hladinu cukru v krvi. Základním prvkem léčby tohoto typu je úprava stravy (nestačí jen vyloučit cukr). Podle pravidelně prováděné kontroly hladiny cukru v krvi pak nastupuje další léčba - léky ve formě tablet nebo injekcemi inzulínu. Pro vyrovnání hladiny cukru obvykle stačí důsledná dieta a léky podávané ústy. U menšího procenta pacientů se přistupuje k injekční léčbě. Při dodržení léčebného režimu nemusí onemocnění život pacienta výrazně zhoršit.

Diabetes 2. typu se projevuje velmi nenápadně a každý třetí pacient o něm vůbec neví. Na vysokou hladinu cukru se často přijde náhodou při vyšetření krve. Mezi poměrně nenápadné příznaky patří například časté močení, zhoršené vidění, svědění kůže, špatné hojení ran. Není-li onemocnění dlouho rozpoznáno a léčeno, může se přidat například porucha sexuálních funkcí.

U diabetu 1. typu se obvykle v organismu vůbec žádný inzulín nevytváří. Objevuje se již v mládí či dětství. Příznaky jsou velmi výrazné a obvykle donutí pacienta k návštěvě lékaře. Patří mezi ně časté močení, velký hlad a žízeň, nekontrolovatelný úbytek hmotnosti, výrazná únava a slabost.

Diabetici jsou více ohroženi dalšími nemocemi

Kardiovaskulární onemocnění je u nás nejčastější příčinou úmrtí. V Evropě je u diabetiků třikrát častější úmrtí právě na tato onemocnění. Diabetici jsou dále ohroženi slepotou či selháním ledvin. Hrozbou nekompenzovaného diabetu je stále možnost amputace nohy v důsledku poškození nervového systému. U diabetiků se 2krát až 4krát zvyšuje riziko postižení mrtvicí. 35 až 50 procent mužů s diabetem je postiženo poruchou erekce (erektilní dysfunkcí).

Spolupráce pacienta s lékařem

V případě léčení diabetu 2. typu není bez aktivního přístupu pacienta možný uspokojivý výsledek. Lékař kontroluje pravidelně hladiny cukru v krvi a předepisuje inzulínovou léčbu. Pacient musí dodržovat doporučení stanovená pro diabetiky, vybírat si vhodné potraviny a správné postupy přípravy. Bez dodržení pravidelnosti v jídle se také nedaří diabetes dobře kompenzovat. Součástí léčby by mělo být i zvýšení pohybové aktivity.

Existuje prevence?

Pokud nám záleží na tom, co jíme, nepřejídáme se a dopřáváme si dostatek pohybu, můžeme riziko onemocnění diabetem 2. typu výrazně snížit. Je rozumné přidat i pravidelnou preventivní prohlídku, v rámci níž lékař nechá provést základní rozbor krve a moči pro včasné zjištění vysoké hladiny cukru.

Zopakujme si pojmy

Glykémie - ukazuje okamžitý stav koncentrace glukózy v krvi. Stanovuje se laboratorním vyšetřením vzorku krve. Referenční hodnoty u člověka jsou 4 až 7 mmol/l (nalačno).

Hypoglykémie - je nízká hladina krevního cukru. Způsobuje závratě, pocení, zblednutí, podrážděnost, křeče. Při nepodání glukózy vede ke komatu až k úmrtí.

Inzulín - je hormon produkovaný buňkami slinivky břišní (pankreas), který pomáhá regulaci hladiny krevních cukrů. Pacienti s diabetem musí organismu dodávat inzulín ve formě tablet či injekcí.

Koncentrace HbA1C - slouží lékaři ke stanovení úspěšnosti léčby. Odráží průměrnou hladinu glukózy v krvi za posledních 6 až 8 týdnů. Stanovuje se laboratorním vyšetřením vzorku krve a úspěšnost léčby prokazuje hodnota méně než 7 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist