MBA program španělského Institutu de Empresa (IE) je podle hodnocení personálních poradců třetí nejlepší na světě. Vyplývá to z průzkumu Wall Street Journalu (WSJ) založeném na odpovědích 438 personálních poradců a šéfů HR, kteří hodnotili nejen studijní obsah MBA programů, ale i to, jak si absolventi vedou v podnikové praxi. Zdá se, že titul MBA z této prestižní instituce platí dnes pro rozvoj manažerské kariéry více než akademický titul odjinud.

IE však není jedinou manažerskou školou ve Španělsku, jejíž absolventi na dnešním trhu práce vyhrávají. Instituto de Espaňa de Siencias Empresariales (IESE) z Barcelony zaujal v citovaném žebříčku 4. místo, těsně následován rovněž barcelonskou Escuela Superior de Administración y Dirección de Empresas (Esade) (viz tab. 1).

espana ()

Poprvé tak španělská škola trumfla dosud nejlepší evropskou topškolu - francouzskou Insead z Fontainebleau u Paříže. Tu dnes kritika viní z toho, že se málo věnuje vědě a že její absolventi jsou "příliš arogantní".

V druhém kole hodnocení WSJ, v němž bylo osloveno 2000 personálních poradců (převážně z USA), se už Insead a neméně renomovaná švýcarská škola IMD, v žebříčku Topten vůbec neobjevily. Naproti tomu IE se v tomto hodnocení posunula ze 43. na 36. místo a mezi evropskými školami tak zaujala nejlepší pozici.

Absolutním vítězem se podle názoru Američanů, jak se dalo očekávat, stal americký Wharton. (viz tab. 2). Důvodem pro takový vzestup zájmu o podnikatelské španělské školy ze strany Američanů, je příležitost strávit 2 roky v Evropě a naučit se přitom španělsky. Navíc se tak studium na španělských školách může stát odrazovým můstkem pro zařazení mezi latinsko-americkou elitu.

espana1 ()



Zaměření těchto tří španělských business schools se však liší:

IESE, založená v roce 1958, je velmi internacionální. V roce 1964 zahájila jako první evropská škola dvouletý program MBA podle vzoru Harvard Business School. Dnes tam působí 135 docentů z 15 zemí; 70 % žáků jsou cizinci, přičemž převládají Američané a Němci.

Esade byla založena rovněž v roce 1958 podnikatelsky zaměřeným jesuitským řádem. Podle personálních expertů platí za liberálnější a progresivnější, přičemž je obzvlášť oceňováno etické vědomí jejích absolventů. Dík četným kontaktům s evropskými univerzitami (např. s kolínskou) tvoří i zde více než 2/3 MBA studentů cizinci.

Nejmladší z těchto tří prestižních škol je IE, založená v roce 1973. Tato nezávislá škola klade důraz na zakládání a budování firmy. Důkazem úspěšnosti mj. je, že 15 % absolventů si po získání titulu MBA založí vlastní firmu. Děkan IE Angel Cabrera zavedl letos etický kodex, kterým by se měli absolventi řídit. Je podobný Hypokratově přísaze v medicíně. Při převzetí diplomu musí absolventi přísahat, že jejich budoucí podnikatelská rozhodnutí budou vedena nejen vidinou zisku, ale též sociální zodpovědností. A to je ve světě byznysu naprosté novum. Škola též klade důraz na morálku, kterou podle názoru expertů činí pro posluchače atraktivnější. (viz tab. 3)

espana2 ()


Existuje však ještě jeden důvod tak příznivého hodnocení španělských MBA škol: 24 % mezinárodních personalistů dotázaných WSJ byli Španělé, uzavírá tuto zajímavou informaci německý týdeník Wirtschaftswoche.

Müller, S.: Spanische Schule. Wirtschaftswoche 25. 9. 2003, č. 40, s. 116 - 117; výtah


Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist