Na Technické univerzitě v Liberci vědci vyvinuli novu technickou textilii. Textilie byla vyrobena na zařízení ROTIS II, které pracuje novou, vysoce produktivní technologii, vyvíjenou v rámci projektu Výzkumné centrum Textil II. Na jejím vývoji i na stavbě modelu zařízení spolupracují vědci tří fakult Technické univerzity v Liberci - fakulty textilní, strojní a fakulty mechatroniky a mezioborových inženýrských studií.

Význam zařízení vyvíjeného na Technické univerzitě v Liberci spočívá především v tom, že umožňuje vyrábět netkané textilie větší tloušťky. Současné textilie tloušťky 3 až 7 mm se využívají jako alternativní produkty například k polyuretanové pěně nebo jako výplň  lehčených laminátových produktů. "Tlustší produkty, jejichž výrobu umožňuje princip nového zařízení, bude možné, po specifických úpravách, využívat i pro jiné aplikace, jako například speciální obvazy, matrace, filtry apod.  Předvedené vzorky textilie mají výrazně lepší vlastnosti závislé právě na jejich tloušťce. Významné je, že tloušťka materiálů je programovatelná podle praktické potřeby," přiblížil úspěch vědeckých týmů liberecké univerzity profesor Aleš Richter proděkan fakulty mechatroniky a mezioborových inženýrských studií a vedoucí Výzkumného centra Textil II.

Probíhají testy

Zařízení je toho času testováno stejně jako vzorky textilií vyrobené v rámci těchto testů. Ukazuje se, že další předností principu využitého v nové technologii je možnost dosažení vysoké produkce zařízení.  Nová technologie bude v nejbližší době ochráněna patentem. Dle profesora Richtera není vývoj technologie zdaleka u konce.

Vyvíjené zařízení ROTIS II bude možné používat, po jeho vhodných úpravách a po jeho vybavení odvíjecím a navíjecím zařízení, také mimo zmíněné linky jako samostatný stroj k "transformaci" určitých typů tenkých textilních produktů na produkty definované tloušťky.

Výzkumné centrum Textil II je pětiletý společný projekt Technické univerzity v Liberci a libereckého Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS). Navázal na předchozí rovněž pětiletý projekt Výzkumné centrum Textil, který si na své konto připsal celkem šest patentů a řadu nových technických řešení. Mimo jiné byla vyvinuta nová technologie výroby netkané textilie pro filtrační a izolační materiály, nazvaná ROTIS I. Projekt finančně podpořilo ministerstvo školství z programu na podporu výzkumu a vývoje částkou 150 milionů korun. Dalších 100 milionů ale musela TUL spolu s VÚTS zajistit z jiných zdrojů.

Vzhledem k dosaženým úspěchům podpořilo ministerstvo navazující projekt zhruba stejně vysokou dotací. Projekt Výzkumné centrum Textil II. souvisí také s rozvojovou strategií Libereckého kraje na podporu tradičního textilního průmyslu. Výzkum je podle Richtera prováděn v závislosti na potřebu výroby zdejších podniků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist