Krásně hladká pleť na celém těle je snem snad každé ženy, proto jsou hlavně v letních měsících tolik vyhledávané nejrůznější způsoby depilace. Odstraňování chloupků však mívá i nežádoucí konce.

Rizika žiletky

1.jpgPokožka podrážděná holením může zarudnout, postižené partie přitom svědí a pálí. Proto je potřeba ošetřovat oholená místa pleťovou vodou s obsahem alkoholu. Příliš ostrou žiletkou se můžeme snadno pořezat, vznikají drobné ranky a po jejich zahojení nepatrné jizvičky. Na citlivých místech se mohou dokonce vytvořit malé vřídky, které pomáhá odstranit buď dětský pudr nebo bohužel až dermatolog.

Škodlivé jsou i vosky a krémy

Při depilace s hloubkovým odstraněním chloupků se někdy do otevřených dostane infekce. Vzniklé potíže je přitom třeba konzultovat s odborníkem. Ženy se sklonem k praskání žilek by neměly používat epilaci voskem. Citlivá pokožka může alergicky reagovat při kontaktu s depilačními krémy a gely, které obsahují agresivní látky.

Specifickým problémem jsou zarůstající chloupky, kterými trpí hlavně lidé s kudrnatými vlasy. Konec chloupku v takových případech vroste do svrchní vrstvy kůže a tkáň na něj reaguje jako na cizí látku, tedy zánětem a posléze vyrážkou. "V tomto případě je třeba odborná depilace," doporučuje dermatovenerolog Rastislav Vrabec.