Izraelské páry v pondělí slavily Tu be Av, tedy židovskou verzi Dne zamilovaných, zatímco ortodoxní svobodní se modlili, aby našli partnera. "Kabala (židovská mystická doktrína) a Tóra (prvních pět knih bible) říkají, že tohle je nevylíčitelně radostný a dobrý den," připomněl rabín Jicchak Bacri v elektronické verzi listu Jerusalem Post.

Pro svobodné zbyly jen modlitby

srdce.jpgA zatímco páry se vydávají do restaurací na večeři a vyměňují si dárky stejně jaké Západ na svatého Valentýna, ortodoxní svobodní jdou do synagogy, aby se modlili za partnera a vyrovnali se s takzvaným zlem z oka (tedy závistí a cizími zlými přáními), které je zodpovědné za zpoždění možného milého.

V průběhu tohoto dne se konají zvláštní modlitby v ješivě (škole židovských studií) a ti studenti, kteří se nemohou dostavit, alespoň posílají dopisy faxem, aby byla jejich jména zahrnuta do modliteb, vysvětlil rabín.

Některé mladé věřící se scházejí, aby si zatancovaly na několika místech v centru města; jiné se vydávají do Muzea žalmů, aby recitovaly zvláštní modlitby schopné přivolat lásku.

Za vším stojí business

K tomuto dni tisk uskutečňuje mimo jiné různé ankety. Jedna z posledních, s jejímiž výsledky přišel Jerusalem Post, ukazuje, že průměrný věk, v němž se Izraelky vdávají, je 24 let, zatímco u mužů je to 27 let. Průměrný věk se výrazně zvedl především od roku 1970, v němž bylo v Izraeli pouze 28 procent svobodných mužů. Dnes se předpokládá, že 61 procent mladých mužů ve vhodném věku není zadáno.

Skutečnost, že mnozí otálejí s hledáním partnera, dělá vrásky hlavně ortodoxním vůdcům, kteří soudí, že "úplnými" jsou pouze ti, kdo vstoupí do manželství.

Aby předešel "rozšiřování řad svobodných", rabín Ješošua Šapira, který stojí v čele jedné školy nedaleko Tel Avivu, vyzval rodiče mladých lidí, aby platili vyšší odměnu dohazovačům, kteří mohou dostávat až 2000 dolarů za každou zorganizovanou schůzku zvanou šiduch.

V ortodoxním židovském světě se mnohé sňatky uskutečňují prostřednictvím dohazovačů, kteří se starají o to, aby se našel co nejvhodnější partner pro uchazeče, který nakonec sám rozhodne, jestli to byla ta správná volba.

Pauza na několik století

Poté, co Římané v roce 70 zničili starověký židovský chrám, se svátek Tu be Av neslavil až do roku 1948, kdy vznikl stát Izrael. Byla to právě izraelská společnost, která tento starobylý zvyk obnovila. Diaspora jej zcela opustila.

Podle Mišny, jedné z nejdůležitějších knih židovské tradice, byl tento svátek významnou oslavou, která připadala na 15. den měsíce Av židovského kalendáře, a to po všechny roky, co stál Druhý chrám (od roku 586 před naším letopočtem do roku 70 našeho letopočtu).

Tradice vypráví, že v oné době všechny panny v Jeruzalémě chodily ve vypůjčeném bělostném šatu, aby předešly studu těch nejchudších a také tomu, že by diváci poznali ekonomické postavení každé z nich. Mladé dívky a ženy tančily na vinicích, kam přicházeli mládenci hledající manželku.

Ačkoliv se v Izraeli tyto tance už neprovozují, páry obvykle chodí na koncerty a další zvláštní noční představení, rozhlasové stanice připravují speciální programy a podniky a obchody mají nabídku pro zamilované.