Spotřeba jogurtových výrobků se stává stále více středem pozornosti a tyto produkty se postupně objevují na trhu ve stále větším množství, širším sortimentu a vyšší jakosti. Co o nich ale vlastně víme?

jogurt.jpgPrvní, kdo identifikoval dvě probiotické bakterie obsažené v kysaném mléce a zároveň jim přisoudil pozitivní vliv na dlouhověkost Turků, Bulharů a Arménců, byl ruský badatel prof. Ilja Iljič Mečnikov, držitel Nobelovy ceny z roku 1908 za výzkum imunity. Tyto bakterie jsou: Streptococcus thermophilus a Lactobacillus delbrueckii subsp. Bulgaricus.

Jogurt je mléčný výrobek, který vzniká tak, že se v mléce po dobu 4 až 8 hodin nechávají při teplotě asi 40°C množit ušlechtilé bakterie. Tyto bakterie procesem zvaným fermentace neboli kysání přemění cukr (laktózu) na kyselinu mléčnou. Do jogurtu se posléze mohou přidat další kultury (probiotické bakterie) či jiné látky (např. vitaminy, stopové prvky či minerály). Díky tomuto složení je jogurt považován za nejrozšířenější funkční potravinu na světě.

První bílý jogurt byl vyroben ve Španělsku v roce 1919 Isaacem Carassem, který založil firmu Danone. Hlavním podnětem pro výrobu jogurtu byl hromadný výskyt střevních chorob u malých dětí v Barceloně. Jogurty Danone se původně prodávaly na doporučení lékařů v lékárnách.

První ovocný jogurt byl vyvinut v Čechách v roce 1933 v pražské Radlické mlékárně na Smíchově. Vrstva marmelády na povrchu jogurtu měla zabránit vytváření plísní. Nejprve se vyráběl s jahodovou a posléze s meruňkovou příchutí. Podle českého receptu se pak ovocné jogurty vyráběly v dalších 14 zemích Evropy.

Spotřeba jogurtů v ČR byla v roce 1994 na osobu 5 kg. V tomto roce také proběhla komunikační kampaň, která si kladla za cíl vysvětlit, proč by lidé měli jíst jogurty. Od roku 1996 pak docházelo ke zvyšování jeho spotřeby. V roce 2000 to bylo 12 kg jogurtu za rok naosobu a v roce 2006 to bylo 13,4 kg jogurtu. Například Holanďané mají spotřebu 40 kg jogurtů za rok na osobu a Francouzi 27 kg jogurtů.

Nejoblíbenějšími jogurty všech věkových skupin jsou jogurty jahodové a nejméně oblíbenými jsou jogurty malinové.

Slovo jogurt pochází z tureckého "yogurt" (zkvašené mléko) od "yogun" (hustý). Nejprve byl jogurt vyráběn proto, aby se v horkém podnebí lépe uchovávalo mléko a také pro lahodnou chuť. Úprava mléka na jogurtový výrobek je však známá již 5 000 let př. n. l. v zemích Středního východu.