Cvičení Pilates. Cílem systému Pilates je posílení a protažení svalů celého těla ve spolupráci těla a mysli. O cvičení Pilates jste mohli slyšet ve fitness centru, na rehabilitaci či u fyzioterapeuta. Důvod? Cvičení Pilates je doporučováno k posílení psychického i fyzického stavu.

pilates.jpgPilatesova metoda cvičení je založena na soustředěném provádění cviků za současného uvědomění si, jak daný konkrétní cvik působí na tělo. Veškeré pohyby vycházejí ze svalů centra (takzvaného power house). Tímto centrem jsou svaly břicha, beder a hýždí. Všechny cviky jsou prováděny při pravidelném dýchání, takže je zapojen každý sval. Cvičení Pilates není postaveno na neústálém a únavném opakování, nýbrž na pozvolném dosahování rovnováhy všech svalových skupin.

Cvičení Pilates není nikterak ovlivněno věkem. Lze ho cvičit od dětí až po seinory a mohou ho cvičit lidé v jakékoli fyzické kondici. Z tohoto důvodu je cvičení Pilates rozděleno do několika stupňů obtížnosti. Pilates zpevňuje zádové, břišní a hýžďové svalstvo. Zároveň také rozvíjí sílu, rovnováhu, dýchaní, koordinaci, ohebnost a celkové držení těla. Zpevňuje a protahuje svaly.

Hlavní zásady Pilates

Při provádění cviků Pilates je důležité dýchat přirozeně a zhluboka. V žádném případě by nemělo docházet k zadržování dechu, obvzláště ne během namáhavých cvičení břicha. Tento důraz na správné dýchání okysličuje svaly a podporuje cirkulaci krve. Cviky by měly být prováděny s maximálním soustředěním na pohyb. Důležitá je plynulost a ladnost cviků, nemělo by docházet k rychlým trhaným pohybům. Cvičení Pilates vyžaduje trpělivost a vytrvalost. Některé cviky mohou být zpočátku velmi obtížné, proto je nutné vytrvat a cvičení nevzdávat. Jakmile dojde během cvičení k jakékoli bolesti, je nutné cvičení přerušit a zastavit. Po cvičení by se měl člověk cítit osvěžený, nikoli rozlámaný. Jednotlivé cviky je nutné provádět popořádku, od nejjednodušších ke složitějším.

Pilates a jóga - v čem je tedy rozdíl?

Cvičení Pilates není to samé jako jóga, jak může být mylně chápano. Pilates považuje splynutí těla a mysli jako jednoduchou myšlenku. Jóga v této oblasti nevidí pouze jen systém fyzického cvičení. Pilates stojí na dynamickém provedení taktéž jako jóga, ale práce s dechem u techniky Pilates není tak důkladná jako u jógy.

Vznik cvičení Pilates

Zakladatelem této metody cvičení byl Joseph Pilates, dle kterého byla také pojmenována. Ačkoli se to nezdá, tento všestranný sportovec trpěl v dětství astmatem, křivicí a revmatickou horečkou. Své potíže se rozhodl překonat studiem východních a západních forem cvičení. Studoval metody jógy, Zenu, životosprávu starých Řeků a Římanů. Vypracoval cvičení, v němž dochází k souhře těla a mysli za správného zapojení dýchání. Vytrvalým posilováním své kondice vypracoval cvičební metodu Pilates.

Obliba od samého začátku

Cvičení Pilates se stalo velkým boomem hned od samého začátku. Už ve 40. letech 20. století se stalo velmi oblíbeným. Popularitu si získalo především u profesionálních tančeníků a herců v New Yorku, stalo se pro ně jakýmsi kompenzačním cvičením. Postupem času se Pilatova cvičební technika začala rozšiřovat do povědomí všech lidí. V 90. letech minulého století zaznamenalo cvičení "znovuzrození". V dnešní době se mu věnují vyškolení instruktoři, pod jejichž dohledem lze cvičit ve speciálních kurzech. Pilates se také stal součástí nabídky mnoha fitness center.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist