Trápí vás suchá, podrážděná či šupinatá pokožka? Potřebujete odpočinek, uvolnění a regeneraci? Máte přetížené svaly a chybí vám energie? Dobrou volbou jsou olejové koupele. Nejedná se o žádný drahý luxus, nýbrž o příjemnou koupel s vonnými oleji. Můžete si ji dopřávat v pohodlí domova každý týden, aniž by vás to finančně zruinovalo.
Aromatické a éterické oleje, které se používají do koupelí, jsou čistě na přírodní bázi. Vyrábějí se z extraktů léčivých rostlin, díky čemuž získávají nezaměnitelné a léčivé vlastnosti a vůně. Mezi nejznámější koupelové oleje patří levandulový, bergamotový, pomerančový, eukalyptový, grapefruitový, citrónový, skořicový, mátový a další. Každý olej v sobě nese typické rysy rostliny, ze které byla esence oleje získána.
Účinky koupelí nelze popřít
O blahodárných účincích aromatických a éterických olejů ví lidstvo již celá staletí. Vyspělé starověké kultury přidávaly tyto oleje do každé lázně. Olejové koupele nabízejí krom příjemného uvolnění také pocit sametové a hebké pokožky. Relaxační koupel s aromatickými a éterickými oleji pokožku zásobuje tukem, vlhkostí a zanechává na pokožce olejový film, díky kterému bude po koupeli vláčná a jemná. Vůně olejíčku provoní pokožku a zklidní mysl.
Oleje na přírodní bázi mají příznivý vliv na zdravotní stav člověka. Při pravidelném přidávání olejů do koupele zmizí bolesti hlavy, ustoupí bolesti krku, zubů a svalů. Oleje vám také dopomohou od ekzémů a dalších potíží. Jejich účinek zmírňuje projevy celulitidy. Zbaví vás nechutenství a podpoří chuť k jídlu. Zklidňují nervový systém a vyvolávají pocit klidu, bezpečí a příjemné nálady. Pomáhají také proti přílišné ospalosti, nervozitě, vyčerpání, podráždění a podporují soustředěnost.
Jak olejovou koupel vytvořit
Do sklenice s vodou přidáte čajovou lžičku rostlinného oleje a 3 - 4 kapky éterického či aromatického oleje. Obsah sklenice promícháte a vylijete do připravené vody ve vaně. Na hladině vzniknou olejová oka, která se poté zachytí na vaší kůži. Pro zintenzivnění účinku oleje jej můžete vmasírovat do kůže. Při této masáži postupujte vždy směrem k srdci. Po dokončení koupele se nejlépe osušte bavlněnou osuškou a odpočívejte ještě ve vodorovné poloze na posteli. Tělo musí být v klidu, jedině tak se dostaví požadovaný efekt.
Olej byste měli vybírat nejen podle vůně, ale také podle toho jaké účinky na lidský organismus mají. Oleje působí na člověka jak po psychické, tak fyzické stránce. Volit byste proto měli komplexně, aby bylo dosaženo maximálního účinku.
Aromatické a éterické oleje:
Azalka pomáhá při nemocích uší.
V případě nachlazení, depresí, menopauzálních problémech či kožních onemocnění pomáhá bergamot.
Borovice je účinná na sennou rýmu, na bolesti vedlejších nosních dutin a na inkontinenci.
Citrón pomáhá při problémech s akné, plísněmi nohou, depresemi, zánětech močového měchýře, při chřipkových příznacích, krvácení z nosu nebo bolestech v krku.
Od bolestí hlavy, zubů a oběhových potíží pomůže černý pepř.
Proti bolesti hlavy, při příznacích nachlazení, dušnosti, kašli a senné rýmě je účinný eukalyptus.
Bolí-li vás dásně či máte-li střevní potíže, použijte fenykl.
Grapefruit je vhodný při nachlazení a chřipce.
Heřmánek je skvělým pomocníkem při onemocněních uší, otocích dásní, při suchém kašli, ekzémech, nespavosti, menstruačních potížích a onemocněních měkkých tkání.
Od bolesti zubů, při nevolnostech či zvracení pomáhá hřebíček.
Jasmín zažene deprese a pomůže při menopauzálích problémech.
Levandule utiší bolesti hlavy, pomůže při ušních onemocněních, dušnosti, pálení žáhy, ekzémech, plísních nohou, bodnutí a kousnutí hmyzem. Zažene nespavost, úzkost, paniku, také pomáhá při oběhových potížích, bolestech v krku a v uchu.
Majoránka pomáhá při bolestech hlavy, zánětech kloubů, menstruačních a oběhových potížích.
Máta peprná tiší bolesti hlavy, zubů, příznaky chřipky a nachlazení, nevolnost a zvracení, průjem.
V případě průjmů, ekzémů, kožních plísní, akné, depresí, úzkosti a paniky sáhněte po muškátu.
Koupel s pár kapkami pomerančového oleje pomáhá při nespavosti, úzkosti, panice, depresích, kožních onemocněních a impotenci.
Lázeň z rozmarýnu je vhodná při bolestech hlavy, vších, zánětech kloubů, při střevních a oběhových potížích.
Růže je ideální při bolestech hlavy, onemocněních uší, nespavosti, úzkosti, panice, depresích, ekzémech, při spálení sluncem a menstruačních potížích.
Skořice je účinná při nachlazení.
Šalvěj použijte při otocích dásní, bolestech zubů a dušnosti.
Tea Tree (australský čajovník) je vhodný při bolestech v krku, příznacích nachlazení, kožních plísních, rýmě, vších, bodnutí hmyzem a kožních onemocněních.
Při kašli, bolestech v krku a vedlejších nosních dutinách použijte tymián.
Zázvor pomáhá při bolestech v krku, suchém kašli a ranním zvracení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist