Odborníci na zdravou výživu a hubnutí jednohlasně doporučují konzumaci cereálií, tedy konzumaci tmavého, celozrnného pečiva. Pokud nahradíte bílé pečivo celozrnným, uděláte jedině dobře. Při nákupu si však dávejte pozor: Ne každé tmavé pečivo je skutečně celozrnné.

snidane.jpgNěkdy je v obchodě těžké rozeznat, které pečivo je vyrobené z celozrnné mouky a které nikoliv. Produkt může být tmavý, ale celozrnné mouky v něm nejsou vůbec obsaženy nebo jen v minimálním množství. Jedná se totiž pouze o obchodní název, který charakterizuje barvu pečiva. Tmavá střídka je často docílena surovinami, jako například směsí, která obsahuje pražené výrobky z obilovin, především ječmene nebo žita. Barva pečiva je pak hnědá až kávová a také v chuti a vůni lze rozpoznat kávovinu. Nejedná se ale o nic nezákonného, výrobce jednoduše využívá barevné a chuťové variace a kombinace surovin. Pečivo z tmavé (obarvené) mouky má pak stejné vlastnosti jako pečivo z bílé mouky.

Proč dát přednost celozrnnému pečivu

Bílé pečivo se vyrábí z bílé mouky, při jejíž výrobě se používá pouze vnitřní část zrna. Ta neobsahuje tolik minerálních látek a vitaminů jako vrstva vnější. Bílá mouka je proto z výživového hlediska mnohem méně hodnotná. "Bílé pečivo má také méně vlákniny a vyšší glykemický index než pečivo celozrnné. To znamená, že se po požití takové potraviny poměrně brzy dostaví hlad. Vyšší glykemický index vede k většímu vzestupu hladiny cukru v krvi, tedy i k uvolnění většího množství hormonu inzulínu, který mimo jiné podporuje také ukládání energie do tukových zásob. Energetická hodnota bílého a celozrnného pečiva je téměř stejná, u celozrnného může být dokonce o něco vyšší. Výživová hodnota ale mluví jednoznačně ve prospěch pečiva celozrnného," vysvětluje Pavel Hlavatý, obezitolog z pražského Endokrinologického ústavu.

Celozrnné pečivo se vyrábí z celozrnné mouky, která obsahuje i vnější vrstvy zrna. Ty jsou bohaté na vitamíny, minerální látky, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. Z biologického aspektu je tak pro nás konzumace celozrnného pečiva zdravější. Dalším plusem je jeho nižší glykemický index a tudíž i vyrovnanější hladina cukru v krvi. Dávejte však pozor na to, že celozrnné pečivo může mít kratší dobu trvanlivosti.

Nejen pečivo je celozrnné

Další vhodnou variantou cereálií jsou celozrnné snídaňové cereálie, které mají oproti celozrnnému pečivu delší trvanlivost a zároveň jsou obohaceny o mnoho vitamínů a minerálů. Podobně jako u pečiva, i zde platí, že jednotlivé druhy cereálií se významně liší a zdaleka ne všechny jsou celozrnné.

"Při výrobě obyčejných cereálií jsou zrna podrobena tzv. procesu vymílání, během kterého jsou odstraněny otruby a klíček zrna. Tedy přesně ty vrstvy zrna, které jsou bohaté na vitamíny, minerální látky, esenciální mastné kyseliny a vlákninu. A to je škoda, protože například vláknina pomáhá zajišťovat správnou funkci zažívacího traktu, vyvolává prodloužený pocit sytosti a proto je důležitou součástí redukční diet. Navíc jídelníček bohatý na celozrnné potraviny pomáhá udržovat zdravé srdce," říká Lenka Lhotská, brand manažerka značky Nestlé-cereálie.

Jak poznat celozrnný výrobek

Pro výběr celozrnného pečiva a cereálií platí stejná pravidla. Řiďte se především názvem výrobku, v obchodě hledejte výrobek s označením "celozrnný", které vám zaručí vysoký obsah celozrnné mouky. Přečtěte si proto pozorně na obalu údaje o složení a všímejte si pořadí, ve kterém jsou uvedeny. Na prvním místě je totiž ta složka, které je v produktu nejvíc, na posledních místech pak ty, které jsou v minimálním zastoupení. Zdraví prospěšnější je pak takový produkt, které má ve svém složení na prvním místě uvedenou právě celozrnnou mouku.

Poznávacím znamením mohou být také hrubé kousky na povrchu pečiva a snídaňových lupínků. Jedná se o částečně zpracované obaly zrna. Ale semínka, která jsou vidět na první pohled, ještě neznamenají, že je produkt vyroben z celozrnné mouky. Toto poznávací znamení je pouze orientační.