Léto se chýlí ke konci a brzy bude čas začít přemýšlet, jak si udržet kondici pracně vybudovanou na kole, in-line bruslích či na horských túrách. Při procházení nabídky fitcenter možná narazíte na nové kondiční cvičení, které si do nich postupně nachází cestu. Jedná se o tzv. Crew Class - skupinové cvičení na veslařských trenažérech, které vzniklo v USA v devadesátých letech minulého století a v České republice existuje od roku 2002. Tyto lekce mají mnoho společného s oblíbeným spinningem, hlavní rozdíl je v samotném pohybu - místo stacionárních kol jsou využívány veslařské trenažéry Concept2.
Lekce spinningu i Crew Class jsou vedené instruktorem, který zajišťuje vhodné složení cvičení a dohlíží na správnou techniku. Frekvence tempa je v obou případech společným prvkem pro všechny účastníky a ti si sami řídí intenzitu cvičení. Protože intenzita je obecně u jakéhokoliv pohybu určujícím faktorem pro jeho výsledný efekt, je třeba ji přizpůsobit individuálním cílům. Toho lze na veslařském trenažéru velmi efektivně dosáhnout díky jeho konstrukci - stejně jako při veslování na vodě je na něm zátěž přímo úměrná vynaloženému úsilí. Ten, kdo dá do záběru více sil, cvičí proto vyšší intenzitou, aniž by musel měnit nastavení stupně odporu a frekvenci tempa. Díky tomu může jedna lekce zároveň splnit cíle účastníků, kteří si chtějí zacvičit pro zdraví, i těch, kterým jde o intenzivní trénink výkonnosti.
Veslování je stejně jako jízda na kole velmi šetrné ke kloubům. Váhu těla nese sedátko, a protože se jedná o plynulý pohyb bez nárazů, neklade na klouby větší nároky. Hodně rozdílů mezi oběma typy cvičení je samozřejmě ve svalech, které se zapojují. Při veslařském tempu je více nežli na kole zapojený trup a s ním i páteř a páteřní svaly, což je jednak posiluje a zároveň přispívá k odlehčení meziobratlových plotének a obratlů. Přestože svalstvo dolních končetin hraje stejně jako na stacionárním kole i na veslařském trenažéru nejdůležitější roli, zároveň s ním se procvičují prakticky všechny svalové skupiny. Díky tomu posiluje veslování komplexně celé tělo.
Lekce Crew Class bývají doprovázeny hudbou, narozdíl od spinningu ale není určující pro frekvenci tempa. Tu si každý kontroluje na digitálním monitoru, kterým jsou veslařské trenažéry Concept2 vybaveny. Monitor poskytuje mnoho údajů o cvičení a klient tak dostává přesnou zpětnou vazbu svého výkonu. To je důležitý motivační prvek, který přispívá k velmi efektivnímu využití trenažérů i při individuálním cvičení. Kromě toho je možné využít mnohé další funkce a příslušenství monitoru - přednastavené programy, osobní paměťovou kartu, snímač tepové frekvence atd.
Hlavním rozdílem tak zůstává, že zatímco na kole se v dětství naučil jezdit snad každý, o skifu či veslici to tak úplně neplatí. Na začátku cvičení na veslařském trenažéru je proto nutné věnovat pozornost nácviku tempa a správné techniky. Tím by se ale nikdo neměl nechat odradit, během krátké doby to zvládne každý. Navíc Vám při tom nehrozí odřeniny jako když jste se učili jezdit na kole, ani se nenamočíte jako při skutečném veslování.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist